Dzieci podczas eksperymentu

Badanie, odkrywanie i obserwacja daje dzieciom wiele radości i satysfakcji. Rozwija ciekawość, kreatywność oraz spostrzegawczość, a także współpracę w zespole.

Ciekawym i niezwykle magicznym eksperymentem jest „Uciekający pieprz” który pokazuje jak detergenty niwelują zarazki. Takie doświadczenie zachęca dzieci do okrywania tajemnic świata przyrody. Jest to eksperyment chemiczny, który wykorzystuje zjawisko powierzchniowe napięcie wody. Aby przeprowadzić ten eksperyment, potrzeba tylko kilka przedmiotów domowego użytku: miska wody, pieprz i odrobina mydła.

Jak to działa?

Rozsypujemy cienką warstwę pieprzu na powierzchni wody w misce. Następnie, gdy dotkniemy palcem lub umieścimy kroplę mydła na powierzchni wody, zobaczymy, jak „uciekający” pieprz zacznie się rozchodzić na boki, tworząc magiczne wzory.

Odczucia z tego badania mogą być długotrwałe i pomóc w budowaniu podstawowych umiejętności naukowych, które dzieci będą rozwijać przez całe życie. Dlatego właśnie warto, by każdy przedszkolak miał czas na takie fascynujące naukowe przygody, a przy tym świetnie się bawił!

Angelika Wróbel

Eksperyment „Uciekający pieprz”