Chłopcy bawią się statkami zrobionymi z papieru

Nadeszły wakacje. Przedszkolaki często wyjeżdżają nad morze, jeziora. Warto było podjąć wodne zagadnienie: Jakie jest morze, a jaki jest ocean, kto mieszka w morzu i oceanie, jak dbać o bezpieczeństwo podczas spędzania wakacji nad morzem. Jak życie w oceanie wpływa na naszą ziemię i w końcu jakie działania możemy podejmować, by chronić oceany i to co w nich żyje?

Aby dać odpowiedź na te pytania w naszym przedszkolu 12.07.2022 r. dzieci z Gr III wraz z nauczycielką Barbarą Czernicką wybrały się w podróż morską, aby poznać kolorowy świat życia w głębinach, posłuchać ciekawostek dotyczących podwodnych klimatów i wyruszyć w niezapomnianą przygodę na spotkanie z tym co żyje na dnie oceanicznego świata, jak również w naszych domowych akwariach.
Przedszkolaki tego dnia zamieniły się w nimfy wodne i piratów, obejrzały prezentację związaną z morskimi zagadnieniami, dowiedziały się jakie stworzenia żyją w morskich głębinach, co jest zagrożeniem dla mórz i oceanów, jak cierpią przez to zwierzęta i co możemy zrobić, żeby pomoc chronić morza i oceany. Poznały nazwy ryb i stworzeń morskich i akwariowych. Następnie samodzielnie wykonały ciekawe akwaria z kolorowymi rybkami oraz żaglówki wykorzystując kartonowe pudełka, farby, opakowania po jajkach, guziki i nitki. Przedszkolaki świetnie bawiły się do zabawy pantomimicznej „Sztorm na morzu”, nauczyły się hymnu pirackiego: „Nie ma jak los pirata”, śpiewały karaoke „Gdzieś w głębinach morskich fal”. Rozwiązywały zagadki o tematyce morskiej. Zatańczyły Tango Pirata, bawiły się stateczkami stosując ćwiczenia oddechowe. Zaproponowały zabawę naśladowczą „Rybie minki”. Kolejnym punktem dnia były wspólne zabawy przy muzyce, zabawy przy piosenkach: „Marynarze”, „Baby shark” i innych. Szum fal i śpiew mew towarzyszył nam podczas zajęć.

Dzień ten był pełen niezapomnianych wrażeń dla dzieci. Dzieci poszerzyły wiadomości na temat mórz, oceanów i stworzeń z podwodnego świata, oraz zwróciły uwagę na ważne zagadnienie jakim jest bezpieczeństwo nad morzem.

Barbara Czernicka

Morski podwodny świat