Niestety ocieplenie klimatu, za które odpowiedzialny jest człowiek, sprawia, że lody Arktyki znikają! Warto zobrazować dzieciom wpływ wysokiej temperatury na topnienie lodowców.

Przedszkolaki w grupie IV w ramach realizowanej Innowacji „Mali Artyści” pod czujnym okiem swoich nauczycieli malowały kolorowymi kostkami lodu.

Tym razem materiałem plastycznym były kostki lodu zafarbowane na różne kolory, zamrożone dzień wcześniej wykonane przez dzieci.

Dzieci otrzymały arkusze z bloku technicznego, na których umieszczały kostki lodu. Przesuwając je po całej kartce obserwowały jak się zachowują. Po skończonej pracy pozostawiały arkusze do wyschnięcia. Obrazki malowane „lodowymi farbami” wywieszone na wystawie w sali zapoczątkowały rozmowę o topniejących lodowcach. Nauczycielki zwracały uwagę, że lody Arktyki, podobnie jak kostki lodu, topią się pod wpływem wysokiej temperatury, co dzieci mogły zauważyć podczas malowania i manipulowania kostkami.

Zachwycenie przedszkolaków techniką pracy było ogromne, malowały kilka kartek i za każdym razem doznania i projekty były wyjątkowe.

Danuta Rusin
Dyrektor Przedszkola w Świlczy