Zdjęcie grupowe Przedszkolaków z owocami wykonanymi na zajęciachZdrowe odżywianie stanowi istotny element w prawidłowym rozwoju dziecka.

W naszym przedszkolu w ramach realizacji Edukacji prozdrowotnej bardzo dbamy o właściwy rozwój dziecka poprzez poszerzanie wiedzy dziecka na temat dobrego odżywiania się. O tym, aby jeść owoce i warzywa, uczymy się już od najmłodszych lat. Dzieci wiedzą, że bogate w witaminy dary natury powinny być jednym z podstawowych elementów naszej diety.

12 października obchodziliśmy w naszym przedszkolu Światowy Dzień Warzyw i Owoców. W tym dniu każda grupa ubrała się w wybranym przez siebie kolorze nawiązującym do ulubionych warzyw i owoców. Panie zadbały o piękne dekoracje w salach, aby podkreślić odświętny charakter tego dnia.

Święto to poprzedzone było zajęciami nt. zdrowego odżywiania. Głównym celem zajęć było zachęcenie dzieci do spożywania warzyw i owoców, które przede wszystkim są one źródłem ogromnej ilości witamin, kwasów organicznych, pektyn, błonnika pokarmowego i substancji mineralnych. Dzieci zapoznano z piramidą zdrowego odżywiania.

W grupie I i II przedszkolaki uczestniczyły w zabawach muzyczno-tanecznych do piosenek „Małe czerwone jabłuszko”, „ Spotkały się dwa jabłuszka”. Odbyła się wspólna degustacja warzyw i owoców: poznawanie ich nazw, wyglądu, smaku i wartości zdrowotnych. Była to prawdziwa bomba witaminowa, którą dzieci zjadły ze smakiem. Nauczycielki przeprowadziły zabawy dydaktyczne wzbogacające wiedzę na temat warzyw i owoców. Ponadto podczas zajęć wychowankowie wykonali wspaniałe prace plastyczne- wielkoformatowe owoce malowane farbami. Odbył się również Konkurs wiedzy „Znam owoce i warzywa”.

Grupa III wykonała piękne drzewo z owocami metodą origamii, odbył się Quiz: Czy znasz owoce i warzywa? poprzez który, utrwaliły przedszkolaki wiedzę na temat zdrowotnych wartości warzyw i owoców.

Grupa IV starszaków uczestniczyła w zabawie integracyjnej: „Sałatka owocowa”. Dzieci rozwiązywały zagadki słowne o owocach i warzywach, rozpoznawały je po smaku i zapachu. Praca przestrzenna wykonana przez dzieci z Gr IV na temat „Owoce na talerzu” przyczyniła się do utrwalenia wiedzy na temat wartości jakie płyną ze spożywania owoców.

Dzieci z Grupy V przygotowały jesienne stworki z warzyw, owoców, włóczki i dostępnych materiałów. Wspólnie wykonana praca dostarczyła dzieciom wiele radości.

Owoce i warzywa powinny być elementarnym składnikiem diety każdego z nas. Pamiętajmy o tym, że zdrowe smakołyki zapobiegają wielu chorobom.

Zachęcamy wszystkich, aby świętować każdego dnia- jedząc warzywa i owoce bogate w witaminy.

Barbara Czernicka

Dzień owoców i warzyw