Andrzejki to stary ludowy zwyczaj, a wróżby miały dać odpowiedź na długo oczekiwane pytania. Prześcigano się w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość. Obecnie wróżby andrzejkowe są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji.

Koniec listopada, to czas Andrzejek - czarów, wróżenia, przepowiadania przyszłości. Nasze przedszkolaki również chciały, w magiczny sposób, sprawdzić co je czeka. W swoich grupach szukały przyszłości w wędrujących talerzach, losowały przepowiednie, układały buty w kierunku wyjścia, by dowiedzieć się kto pierwszy założy rodzinę. Dzieci poznały znaczenie różnych kolorów, liczb, magicznych przedmiotów. Rzucały pieniążkami do miski z wodą, aby spełniły się najskrytsze marzenia. Za pomocą przygotowanych obrazków sprawdzały kim zostaną w przyszłości. Było nawet czarowanie różdżką i życzenia na przyszłość. Czy wróżby się spełnią - przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one dzieciom wiele radości i były okazją do wspólnej zabawy.

Małgorzata Piontkowska