11 listopada - Narodowe Święto

Ja jestem Małym Polakiem
I orzeł jest moim znakiem.
Znam Mazurka Dąbrowskiego
I zwrotki hymnu polskiego,
Bo ja jestem Polakiem.

Wychowanie małych patriotów jest procesem długotrwałym i w naszym przedszkolu rozpoczynamy go już od najmłodszych lat. Do miana patrioty człowiek dorasta przez całe lata, ale w kształtowaniu się postaw patriotycznych poważną rolę spełniają przeżycia i doświadczenia z okresu dzieciństwa.

Zgodnie z zaleceniami MEN i ze względu na ograniczenia, wynikające ze stanu epidemii, 10 listopada o godzinie 11:11 dzieci i nauczyciele, zaśpiewali wspólnie „Mazurka Dąbrowskiego” w swoich grupach. W tym dniu obowiązywało odświętnie ubrane, a nasze przedszkole było udekorowane w barwy narodowe. Wszystkie przedszkolaki - mali Polacy, stojąc na baczność, całym sercem odśpiewały cztery zwrotki hymnu narodowego. Małe dzieci potrafiły swoim odważnym śpiewem wypełnić każdy kąt naszego przedszkola. Przedstawiciele trzymali symbole narodowe: flagę, godło, słowa hymnu. Starsze dzieci recytowały wiersze mówiące o miłości do ojczyzny. Oglądały prezentację oraz śpiewały piosenkę ”Jestem Polką i Polakiem”. Następnie zapalono znicze na cześć poległych w obronie wolności naszego kraju. Było to bardzo ważne przeżycie, kształtujące w naszych dzieciach ducha patriotyzmu.

Sławomira Demczak