Woda umożliwia wzrost i rozwój roślin. Pokażmy dzieciom, że to dzięki wodzie rośliny zyskują siłę, a ich kwiaty rozkwitają. Stworzone w trakcie tej pracy plastycznej kwiaty w pąkach również rozkwitną, analogicznie do prawdziwych roślin.

Do pracy potrzebne są: tektura, biały sztywny karton, tempera w różnych kolorach, suche pastele w kolorze zielonym.

Przedszkolaki na kartonach wylały trochę tempery / w postaci drobnych kleksów/ i umieściły go na tekturowej podkładce, a następnie wystawiły na zewnątrz i pozostawiły na jakiś czas / w zależności od intensywności opadów/. Patrzyły z zachwytem przez okno jak deszcz maluje ich prace. Potem dzieci zabierały deszczowy obraz do pomieszczenia i pozostawiły do wyschnięcia. Trwało to cały dzień. Na koniec dzieci dorysowywały do pozostałych „rozwiniętych kwiatów” łodygi i liście, a tło wypełniły suchą pastelą. W ten sposób powstała kwietna łąka.

Zabawa z wykorzystaniem środowiska naturalnego zawiera pomysłowe i kreatywne elementy, które sprzyjają umiejętnościom ekspresyjnym i współpracy.

Danuta Rusin
Dyrektor Przedszkola Publicznego w Świlczy

Do obejrzenia:

Galeria zdjęć:

Czy deszcz potrafi malować?