Chłopcy przeglądają bajkę

Właśnie z rzeczywistości rodzi się najdziwniejsza baśń w świecie
Hans Chrystian Andersen

Baśń zaspokaja podstawowe potrzeby rozwijającej się osobowości dziecka. Posiada walory kształcące, estetyczne i wychowawcze, wzbogaca wiedzę dziecka, rozwija uwagę, wyobraźnię, pamięć, uszlachetnia uczucia, kształci jego charakter. Baśń wprowadza atmosferę tajemniczości, wzbudza zaciekawienie losami bohaterów, przenosi w świat fikcji i fantazji, daleko piękniejszy niż aktualna rzeczywistość.

Bajka magiczna nazywana niekiedy baśnią lub klechdą różni się od innych odmian bajki obfitością elementów cudownych i fantastycznych (nadzwyczajni pomocnicy człowieka, czarodziejskie przedmioty, nadludzkie umiejętności lub wiedza) wprowadza niezwykłe zbiegi okoliczności, dzięki której jej bohater, często jednostka pokrzywdzona (najmłodsze lub prześladowane dziecko, człowiek ubogi, upośledzony) zdobywa bogactwo, władzę, szczęście, pokonuje przestrzeń, zmartwychwstaje itd.)

Baśń wyrosła z wyobraźni człowieka o otaczającym świecie, z doświadczeń, z tęsknoty za pięknem, dobrem, sprawiedliwością. Jest to opowieść, w której zdarzenia rozgrywają się w nieokreślonym czasie i miejscu.

Bajka niejednokrotnie ukazuje obrazy solidarności i współdziałania, powoduje wystąpienie u dziecka uczuć życzliwości, sympatii, współczucia dla postaci ludzi i zwierząt, oburzenie i protest przeciw krzywdzie wyrządzonej bohaterom. Dzieci uczą się rozróżniania dobra i zła w postępowaniu człowieka. Dziecko w wieku przedszkolnym bardzo łatwo ulega sugestii i przejawia silną skłonność do identyfikowania się z bohaterami bajek, dlatego też powinniśmy wybierać odpowiednią literaturę dla dzieci.

Codziennie w przedszkolu czytamy dzieciom bajki i baśnie, uwrażliwiając je na brzydotę zła i piękno dobra. Na uwagę zasługują zawsze aktualne w swoim przekazie, polecane dzieciom do czytania bajki i baśnie: Piękna i Bestia, Calineczka, Jaś i Małgosia, Tomcio Paluszek, Dzikie łabędzie, Brzydkie Kaczątko, Królewna Śnieżka, Kopciuszek, Kot w Butach, Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków, Śpiąca Królewna.

Do tegorocznej akcji Narodowego Czytania w dniu 29 września 2022 r. włączyła się grupa III. Dzieci chętnie wysłuchały w tym dniu znane i lubiane baśnie. Z uwagą słuchały czytanego utworu, a następnie wraz z nauczycielem wyciągały wnioski z bajek. Rozwiązywaliśmy zagadki dotyczące poznanych bajek poprzez pantomimę i rekwizyty z bajek: róża, lampa Aladyna, koszyk Czerwonego Kapturka, lusterko itd. Dzieci kolorowały kolorowanki z postaciami z bajek. Przy stolikach oglądały i rozmawiały na temat swoich ulubionych bajek przyniesionych z domu. Tańczyliśmy do piosenki Laleczka z saskiej porcelany, Mam tę moc.

Czytanie dzieciom wspiera ich wszechstronny rozwój dziecka, pomaga lepiej zrozumieć ludzkie zachowania, wskazuje różne możliwości rozwiązania problemów i radzenia sobie z emocjami, ułatwia zrozumienie własnych relacji ze społeczeństwem oraz uczy pozytywnego myślenia, umożliwia konkretyzowanie sytuacji problemowych i uczy nazywania emocji pozwala na wyjaśnienie związków przyczynowo-skutkowych między wydarzeniami a wyzwalanymi uczuciami.

Dzieci uczyły się o tym, jak ważny jest drugi człowiek, nawiązywanie przyjaźni i zrozumienie dla inności. Bajka redukuje napięcia i odbudowuje pozytywny obraz siebie i świata, pomaga w przezwyciężeniu lęków związanych z różnymi sytuacjami. Dzięki temu w psychice dziecka pojawia się pozytywne myślenie, dzieci zaczynają rozumieć swoje uczucia, ich przejawy, a także przyczyny.

Bajki terapeutyczne pokazują jak trzeba sobie radzić i przedstawiają pewne wzorce postępowania. Sprawiają, że dzieci zaczynają rozumieć świat, w którym żyją, przestają czuć się samotnie. Treści zawarte w książce pozwalają na zdobycie nowych umiejętności, umożliwiają zrozumienie nowej sytuacji i podpowiadają jak sobie z nią radzić. Zarówno dobrze kończąca się opowieść, jak i pozytywny bohater, z którym dziecko może się identyfikować, dają mu wiarę we własne umiejętności. Sytuacja, która w oczach dziecka była wcześniej beznadziejna, teraz może stać się możliwa do rozwiązania dzięki bohaterowi, który daje wzór jak nie poddawać się pomimo przeciwności.

Bożena Baran

Grupa III - Nasze ulubione bajki i baśnie