Dzieci słuchają opiekunki, która czyta im książkę

29 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, w nawiązaniu do zainaugurowanej przez Fundację ABCXXI kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej.

W ramach tej akcji w każdej grupie nauczycielki czytały wybrane pozycje książkowe zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Tym razem dzieci słuchały wybranych bajek i baśni z bogato ilustrowanych nowych opracowań. Grupa Skrzatów słuchała „Księgi najpiękniejszych baśni” opracowanej przez Elżbietę Wójcik. Grupa Pszczółek wsłuchiwała się w „Najpiękniejsze baśnie” opracowane przez Barbarę Supeł. Grupa Żabek poznała „Bajki babuni” opracowane przez Grzegorza Kurasa. Grupa Motylków wybrała „Mądre bajki” autorstwa Agnieszki Antosiewicz. Grupę Biedronek oczarowały „Najpiękniejsze bajki mojego dzieciństwa” tłumaczenia Michała Gorenia.

Okazji do czytania dzieciom jest wiele i powinniśmy robić to jak najczęściej zarówno w domu, jak i w przedszkolu. Czytanie na głos stymuluje rozwój dzieci, wzbogaca ich słownictwo oraz rozwija wyobraźnię. Warto i trzeba czytać dzieciom! Tej zasady się trzymamy i codziennie głośno czytamy!

Małgorzata Piontkowska

Dzień Głośnego Czytania