Dzieci z książką o brzydkim kaczątku

Dziecko w wieku przedszkolnym jest wrażliwe na wszystkie formy sztuki, a na jego psychikę szczególnie oddziałuje literatura piękna. Książki są źródłem niewyczerpanych wrażeń, przeżyć i wzruszeń, uczą mowy ojczystej, wzbogacają słownik dziecka, rozwijają zainteresowania, pomagają dzieciom w przyswajaniu pewnych treści programowych.

W kwietniu wykorzystaliśmy baśń „Brzydkie kaczątko” przybliżając dzieciom tematykę Świąt Wielkanocnych. Zabawy badawcze z jajkiem i malowanie pisanek łączyło się z ważną funkcją jajka w procesie rozmnażania ptaków. Dzięki baśni „Brzydkie kaczątko" wkradły się do tematu treści związane z tolerancją w stosunku do rówieśników i ludzi dorosłych. Dzieci nauczyły się, że nie należy oceniać innych po wyglądzie zewnętrznym. To bardzo krzywdzące i niesprawiedliwe. Niestosowne jest wyśmiewanie innych i szydzenie z nich tylko dlatego, że ktoś jest brzydszy czy biedniejszy. Rezultatem zajęć było zrozumienie wartości świątecznych spotkań rodzinnych, przygotowanie dekoracji świątecznych i wzbudzenie radosnego oczekiwania na Święta Wielkanocne. Literatura dziecięca okazała się w tym bardzo pomocna.

Małgorzata Piontkowska

Tydzień wielkanocny z „Brzydkim kaczątkiem”