Chłopiec z piłkąAktywność fizyczna jest właściwym i zdrowym nawykiem dla osób w każdym wieku. Ćwiczenia wpływają na utrzymanie dobrej kondycji fizycznej, a co za tym idzie zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Jak więc zaszczepić w dziecku chęć do aktywnego trybu życia już od najmłodszych lat?

Wszyscy rodzice zastanawiający się nad tym, w jaki sposób zachęcić dzieci do ruchu mogą być spokojni – dzieci, zwłaszcza te małe – a nawet niemowlaki – posiadają naturalny głód ruchu, będący podświadomą chęcią zaspokojenia potrzeby aktywności stymulującej ich rozwój.

Regularna aktywność fizyczna i ćwiczenie, nawet przy okazji codziennych zabaw z rodzicami czy rodzeństwem, są niezwykle istotne dla prawidłowego rozwoju malucha. Możecie zacząć od prostych ćwiczeń przy zabawie – nawet przy układaniu klocków czy zabawie lalką lub misiem. Kiedy maluch nieco podrośnie warto obserwować rozwijające się u niego zainteresowania – w ten sposób możemy dostosować zajęcia i ćwiczenia do tego, co naprawdę go interesuje. Dzięki temu każda zabawa, nawet ta prozdrowotna, stanie się przyjemnością dla dziecka i rodziców.

Rodzice wyjątkowo aktywnych i dokazujących dzieci powinni także zastanowić się nad zajęciami grupowymi. Dzięki nim dziecko nie tylko rozładuje swój nadmiar energii – dzięki czemu będzie spokojniejsze w domu – ale także nauczy się współpracować z rówieśnikami oraz stosować się do określonych zasad. Wskazane są także ćwiczenia na świeżym powietrzu, które dodatkowo pozwolą dotlenić organizm. Mózg człowieka stanowi zaledwie 2% jego ogólnej wagi, ale jego zapotrzebowanie na tlen stanowi 25% zapotrzebowania całego organizmu.

Zarówno kilkuletnie dzieci, jak i niemowlęta miewają spore problemy z zaśnięciem i spokojnym snem. To ogromny problem nie tylko dla nich, ale także dla rodziców. Wysiłek fizyczny to naturalny lek na problemy ze snem – odprężenie po nim następujące pozwala dziecku zdecydowanie łatwiej zasnąć oraz przespać spokojnie całą noc. Towarzyszący ćwiczeniom wysiłek poprawia także stan układu nerwowego, pozwala rozładować napięcie i zminimalizować stres – dzięki temu dziecko jest zdecydowanie spokojniejsze – w zdrowy sposób – oraz szczęśliwsze, dzięki endorfinom, powstającym w mózgu podczas aktywności fizycznej.

Ćwiczenia fizyczne, nawet te najprostsze, powinny stać się zdrowym nawykiem w codziennym życiu malucha i rodziców. Wystarczy jedynie odrobina kreatywności i chęci, aby wspólnie, aktywnie spędzać czas, zacieśniając przy tym rodzinne więzi.

Ewa Gotkowska