Policjantka z przedszkolakami uczy zasad ruchu drogowegoEdukacja dzieci w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego prowadzona już od najmłodszych lat niesie ze sobą wiele zalet. Oprócz zachowania na drodze zapobiegania wypadkom i niepożądanym sytuacjom dzieci nauczą się lepiej integrować ze społeczeństwem.

Dorośli są odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoich dzieci. Aby zapewnić dzieciom pełne bezpieczeństwo, należy także nauczyć podstawowych zasad zachowania. Można to zrobić słownie, ale najskuteczniejszym sposobem jest zawsze przykład. Spacerując z dziećmi ulicą lub zabierając je gdzieś samochodem, trzeba pokazać im różne znaki drogowe, a następnie objaśnić ich znaczenie tak, aby pociechy mogły się z nimi zapoznać. Istnieje również kilka zabawnych aplikacji na telefon komórkowy, które mogą pomóc w tym zakresie.

W ten sposób dzieci stopniowo zdobędą wiedzę potrzebną do prawidłowego zachowania na drodze. Edukacja w zakresie bezpieczeństwa drogowego dla dzieci powinna również obejmować nauczanie o wartościach takich jak szacunek, odpowiedzialność i dzielenie się z innymi. Na przykład udzielić pomocy osobie niepełnosprawnej w przejściu na drugą stronę ulicy. Ważne jest wpojenie u dziecka obowiązku rozglądania się, patrzenia w obie strony przed wykonaniem pierwszego kroku na jezdni, nawet wtedy, gdy trzyma za rękę osobę dorosłą. Kiedy te nawyki dziecko przyswoi sobie już w bardzo młodym wieku, pomoże mu to zapobiegać potencjalnym wypadkom w przyszłości. Podobnie musimy mu pokazać, że nigdy nie powinno przechodzić przez jezdnię, gdy na sygnalizatorze dla pieszych pali się czerwone światło. Nawet jeśli droga z obu stron jest całkowicie pusta.

Jeśli dzieci jeżdżą już na rowerze, należy je koniecznie nauczyć, aby zawsze nosiły kask na głowach i szukały bezpiecznych miejsc do jazdy.

Dzieci, które otrzymają odpowiednią wiedzę na temat zasad zachowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym, nie tylko będą mniej narażone na wypadek, ale również staną się odpowiedzialnymi i kompetentnymi dorosłymi. Staną się w przyszłości dobrymi, ostrożnymi kierowcami, uważnymi pieszymi, rowerzystami i pasażerami.

Sławomira Demczak