14 kwietnia po raz kolejny obchodziliśmy Święto Chrztu Polski. To państwowe święto ma na celu upamiętnienie wydarzenia z 14 kwietnia 966 r. Chrzest Mieszka I i całego jego dworu odbył się prawdopodobnie 14 kwietnia 966 w Wielką Sobotę lub w Niedzielę Wielkanocną. Jako hipotetyczne miejsce historycy podają: Ratyzbonę, Kolonię, Czechy, Ostrów Lednicki, Poznań i Gniezno.
Znaczenie przyjęcia chrześcijaństwa dla kształtującej się Polski jest ogromne. Jednak o tym szczególnym momencie w naszych dziejach niewiele wiadomo. Pewne jest jednak, że bez chrztu nie dałoby się utrzymać Polski na mapie Europy.
Mieszko I zdecydował się na przyjęcie chrztu z Rzymu. Wejście do chrześcijaństwa zachodniego zostało poprzedzone małżeństwem z księżniczką czeską Dobrawą w roku 965. Wówczas małżeństwa były sojuszami politycznymi. Mieszko I przyjmował chrześcijaństwo
z całym bagażem spraw, które szły w ślad za przyjęciem chrztu, tzn. przyjmował chrześcijaństwo i jednocześnie przyjmował jedyny skuteczny w X wieku model organizacji państwa. W ten sposób książę zapewnił Polsce równorzędne miejsce wśród państw chrześcijańskiej Europy.
Rocznica Chrztu Polski to dla przedszkolaków okazja do poznania historii naszych przodków, ale to też moment na wesołą zabawę przy poezji i muzyce opisującej piękno naszego kraju.
Tego dnia w naszym przedszkolu przeprowadziliśmy zajęcia, przybliżające naszym przedszkolakom to ważne dla naszego kraju wydarzenie. Dzieci obejrzały film edukacyjny, wykonały przepiękne prace plastyczne i odśpiewały hymn.
Małgorzata Hano
Zapraszamy do galerii zdjęć: