Dziecko je owoceTroska o prawidłowe żywienie niejadka potrafi być nie lada wyzwaniem, o czym przekonał się zapewne niejeden rodzic. Nakłonienie malucha do jedzenia to niejednokrotnie ciągła walka, której często nie widać końca. Jednak kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat odgrywa kluczową rolę we właściwym rozwoju dzieci, dlatego warto o nie zadbać.

Jak zachęcić niejadka do jedzenia?

Niechęć do jedzenia może wynikać z wielu czynników. Warto na początku zastanowić się, jak wygląda sposób żywienia niejadka i sprawdzić, czy może są w nim jakieś nieprawidłowości. Mogą być również inne przyczyny, które sprawiają, że dziecko nie chce jeść.

Wskazówki, które mogą wspomóc nieustanną walkę o prawidłowy jadłospis dziecka:

  • Unikaj dokarmiania dziecka między głównymi posiłkami.
    Częste przekąski i „małe co nieco” sprawiają, że dziecko nie odczuwa głodu między posiłkami, co skutkuje grymaszeniem i niechęcią do jedzenia.

  • Dbaj o regularność posiłków.
    Spożywanie posiłków o zbliżonych porach pomaga w uregulowaniu uczucia głodu.

  • Unikaj zbyt częstego podawania soków. 
    Nadmierne spożycie soków ogranicza uczucie głodu i może być przyczyną tego, że dziecko nie chce jeść. Do picia podawaj częściej wodę, która pozwoli na odpowiednie nawodnienie organizmu dziecka między posiłkami, a jednocześnie nie zaburzy jego apetytu. Zamiast soku możesz wybrać owoce jako posiłek, np. na podwieczorek.

  • Podawaj mniejsze porcje posiłków. 
    Dzięki temu dziecko zje tyle, na ile będzie mieć ochotę, a gdy będzie wciąż głodne - zawsze może poprosić o dokładkę.

  • Nie zmuszaj dziecka do jedzenia. 
    Nadmierne nakłanianie do zjedzenia posiłku może tylko wywołać odwrotny efekt. Pozwól, aby dziecko zgłodniało i samo poprosiło o jedzenie, jednak unikaj podawania w tym czasie przekąsek.

  • Rozmawiaj o zdrowym odżywianiu. 
    Postaraj się opowiedzieć dziecku więcej na temat zdrowego odżywiania. Jak się okazuje, już kilkuletnie dziecko potrafi zrozumieć, że dla zdrowia jego brzuszka bardzo ważne jest spożycie warzyw i owoców.

  • Przygotujcie wspólnie posiłki. 
    Maluchy bardzo lubią wspólne gotowanie, więc z pewnością chętnie przygotują posiłek dla rodziców czy rodzeństwa. Pochwal dziecko za pomoc w kuchni i nie zniechęcaj się bałaganem, który zapewne pozostanie po wspólnym gotowaniu, bo warto!

  • Zapewnij spokojną, ciepłą, rodzinną atmosferę w trakcie spożycia posiłków.
    Napięta atmosfera, czynniki rozpraszające czy bezustanne namawianie do jedzenia może tylko zniechęcić i pogłębić problem. Z kolei spokój sprzyja prawidłowemu kształtowaniu nawyków żywieniowych.

  • Spożywajcie wspólnie posiłki. 
    Zachowanie to wpływa na poprawę apetytu dziecka, a tym samym daje mu szansę na przyjrzenie się bliżej posiłkom, które spożywają jego rodzice. Ponadto wspólne posiłki poprawiają relację członków rodziny.

  • Przyjrzyj się przekąskom. 
    Sprawdź, jaki skład mają przekąski, które wręczasz swojemu dziecku. Zdarza się, że są one pełne zbędnych kalorii, cukru czy tłuszczów, które mogą mieć negatywny wpływ na apetyt. Zwróć uwagę, aby przekąski nie zastępowały zbyt często istotnych produktów w menu dziecka.

  • Daj dziecku wybór! 
    Możliwość wyboru posiłku spośród zaledwie dwóch opcji sprawia, że dziecko nie odczuwa przymusu, a także ma poczucie wpływu. To znacznie ułatwi zachęcenie do jedzenia i rozładuje napięcie.

  • Bądź dobrym przykładem dla swojego dziecka. 
    Zadbaj o prawidłowo zbilansowaną dietę i sięgaj po wartościowe pod względem żywieniowym produkty. Zwróć uwagę, że dziecko często powiela zachowania rodziców. Warto więc swoją postawą dać dobry przykład i dzięki temu kształtować jego prawidłowe nawyki żywieniowe.

  • Nie zapomnij pochwalić swojego malucha! 
    Nic nie motywuje bardziej jak dobre słowo i celebracja nawet drobnych sukcesów. Pokaż dziecku, że robi postępy i pochwal go!

  • Zadbaj o regularną aktywność fizyczną swojego dziecka. 
    Ruch wpływa na zwiększenie wydatku energetycznego, a tym samym na poprawę apetytu. Możecie wybrać dowolną formę aktywności, np. spacer czy jazdę na rowerze. Dziecko aktywne fizycznie, przebywające dużo na świeżym powietrzu będzie miało zdecydowanie większy apetyt.

  • Zbadaj dziecko w kierunku pasożytów. 
    Niektóre choroby pasożytnicze wpływają na zmniejszenie apetytu lub też zwiększenie chęci tylko na słodkie potrawy.

 Agata Jemioła


Literatura:

  1. Łoś-Rycharska E., Niecławska A. Odżywianie dzieci w wieku poniemowlęcym i przedszkolnym w ocenie ich matek. Pediatria Polska.
  2. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej. Dieta dla niejadka.