Loga programu Przedszkole Promujące Zdrowie

Nasze przedszkole przystąpiło do programu Przedszkole Promujące Zdrowie. Rozpoczęliśmy okres przygotowawczy przystąpienia do Sieci Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie.
Program Przedszkole Promujące Zdrowie (PPZ) ma na celu promowanie zdrowego stylu życia poprzez zachęcanie do większej aktywności fizycznej oraz propagowanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Dzięki temu dzieci z naszego przedszkola i ich rodziny będą cieszyły się lepszą kondycją fizyczną oraz stanem zdrowia. Przez cały rok szkolny będziemy podejmować szereg inicjatyw, aby uświadamiać znaczenie zdrowego stylu życia, które będzie owocować w przyszłości.
Tworzenie i rozwój Przedszkola Promującego Zdrowie to proces wielu zmian dokonywanych przez członków jego społeczności. Zmiany te dotyczą jednostek oraz przedszkola jako instytucji i siedliska. Jest to proces długotrwały, gdyż efektów zmian, w tym zmian zachowań zdrowotnych ludzi, można oczekiwać po kilku latach systematycznych działań.
Jesteśmy przekonani, że nasze działania przyczynią się do wdrożenia u dzieci prozdrowotnego stylu życia w warunkach sprzyjających zachowaniu zdrowia.
Zachęcamy do wspierania naszych działań na rzecz zdrowia dzieci, włączanie się w przedsięwzięcia przedszkolne służące ich zdrowiu oraz do śledzenia naszych działań na stronie internetowej.

Zespół do spraw Promocji Zdrowia

Uchwałą Rady Pedagogicznej nr 11/2021 w dniu 20.09.2021r. powołano zespół ds. realizacji programu Przedszkola Promującego Zdrowie.
Opiekę nad zespołem sprawuje Dyrektor Przedszkola w Świlczy mgr Danuta Rusin.

Zespół ds. promocji zdrowia:

• mgr Edyta Niemiec - przedszkolny koordynator promocji zdrowia
  • mgr Agata Jemioła - członek zespołu
  • mgr Barbara Czernicka - członek zespołu
  • Bożena Baran – członek zespołu

Definicja przedszkola promującego zdrowie

Przedszkole promujące zdrowie tworzy warunki i podejmuje działania, które sprzyjają :

• zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności przedszkola (dzieci, pracowników i rodziców dzieci)
  • podejmowaniu przez członków społeczności przedszkola aktualnie i w przyszłości działań na rzecz zdrowia własnego i innych ludzi oraz tworzenia środowiska sprzyjającego zdrowiu

Standardy przedszkola promującego zdrowie

Koncepcja pracy przedszkola, jego organizacja i struktura sprzyjają realizacji długofalowych, zaplanowanych działań dla wzmocnienia zdrowia dzieci, pracowników i rodziców dzieci.
Klimat społeczny przedszkola sprzyja dobremu samopoczuciu i zdrowiu dzieci, pracowników i rodziców dzieci.
Przedszkole prowadzi edukację zdrowotną dzieci i stwarza im warunki do praktykowania w codziennym życiu zachowań prozdrowotnych.
Przedszkole podejmuje działania w celu zwiększenia kompetencji pracowników i rodziców dzieci w zakresie dbałości o zdrowie oraz prowadzenia edukacji zdrowotnej dzieci.

Edyta Niemiec