Logo wiodące projektu „Zdrowo jem, więcej wiem"

Z inicjatywy dyrektora przedszkola pani Danuty Rusin dzieci z grupy III brały udział w Ogólnopolskim projekcie prozdrowotnym „Zdrowo jem, więcej wiem”.

Głównym celem projektu było wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych.
Koordynatorem projektu była dyrektor Danuta Rusin, a realizowały go nauczycielki Barbara Czernicka oraz Małgorzata Piontkowska.

W październiku dzieci zapoznały się z wartościami odżywczymi warzyw i owoców poprzez uczestniczenie w konkursie smaku: „Czy wiesz co jesz”?, oraz w konkursie dotyku: „Czy wiesz co to jest?". Poprzez burzę mózgów dzieci odpowiadały na pytania dlaczego należy jeść owoce i warzywa. Bawiły się w zagadki, zabawy ruchowe np.: Sałatka jarzynowa, rysowały na kartach pracy kolorowe owoce i warzywa tym samym utrwalając wiadomości o wartościach odżywczych i roli jaką odgrywają te produkty w codziennej diecie.

Przedszkolaki wykonały w domach surówki warzywne i sałatki owocowe, tym samym utrwalając nabyte wiadomości o dobrym i racjonalnym odżywianiu się bogatym w witaminy pochodzące w warzyw i owoców.

Realizując drugą jednostkę z Projektu przedszkolaki brały udział w konkursie plastycznym: „Jem owoce i warzywa”. Każde dziecko wykonało pracę wykorzystując kolorowe farby, malując wspaniałe owoce i warzywa. Następnie dzieci spośród wszystkich prac drogą głosowania wybrały najpiękniejszą prace a zwycięzca otrzymał medal. Pozostali uczestnicy również otrzymali drobne nagrody. Poprzez takie działania dzieci nabyły wiedzę w jaki sposób należy dbać o swoje zdrowie i jak utrzymywać organizm w dobrej zdrowej kondycji.

Kolejnym zadaniem dzieci była realizacja zadania pod hasłem: Cukier? Nie dziękuję. Przedszkolaki bazując na fragmencie książki: „Kubuś Puchatek” uświadomiły sobie, że jedzenie słodyczy nie jest zdrowe dla organizmu i prowadzi do otyłości oraz może wywołać wiele chorób. Narysowały przygodę Kubusia Puchatka oraz produkty naturalne (owoce i warzywa), które mogą zastąpić spożywanie słodyczy. Zapoznały się z Piramidą Zdrowia.

Dzieci brały udział w pantomimie pod hasłem: „Lubimy słodycze ale nie powinniśmy ich jeść, abyśmy nie byli otyli”, eksperymentach z cukrem. Korzystały z prezentacji multimedialnej: „Różne oblicza cukru” przekonując się, iż jedzenie słodyczy może wyrządzić dużo szkody w organizmie człowieka. Uczestniczyły w pogadance na temat produktów o różnej kaloryczności. Nauczyły się hasła na pamięć: „Od dziś jem tylko owoce i warzywa z zamiast słodyczy”. W domu wykonały z rodzicami zdrowy deser z owoców i jogurtu. Dzieci brały również udział w konkursie: „Reklama zdrowych słodyczy.”

Na zajęciach dzieci odbywając burzę mózgów uświadomiły sobie, iż słodycze nie zastępują właściwych codziennych zdrowych posiłków. Nauczycielka zachęciła dzieci do wykonania plakatu- reklamy przedstawiającego rezygnację ze słodyczy na rzecz zdrowych owoców i warzyw. Przedszkolaki stworzyły plakat reklamujący dobre prozdrowotne odżywianie się poprzez eliminacje niezdrowych słodyczy.

Dzieci uczestnicząc w projekcie: „Zdrowo jem, więcej wiem” nabyły wiedzę o zdrowym odżywianiu się. Dowiedziały się, że warzywa i owoce są ważnym i cennym składnikiem codziennej diety, są źródłem witamin, składników mineralnych i błonnika. Zachęcono rodziców do skorzystania ze strony internetowej: www.aktywniepozdrowie.pl celem zapoznania się z prawidłowym odżywianiem i innymi sposobami dbania o własne tak cenne zdrowie.