Dzieci z pracami z projektuProjekt: Zdrowo jem wiem realizowany w roku szkolnym 2021/2022

W Przedszkolu w Świlczy dzieci z Gr III i IV 6-latków naszego przedszkola brały udział w Ogólnopolskim projekcie prozdrowotnym: „Zdrowo jem, więcej wiem.” pod honorowym patronatem Pani prezydent Agaty Kornhauser Duda.

Głównym celem projektu było wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych.

W ramach realizacji projektu dzieci w jednostce zadaniowej pod hasłem „Co należy jeść aby być zdrowym” uświadomiły sobie jakie są zależności pomiędzy sposobem odżywiania a stanem zdrowia. Uczyły się odpowiedzialności za własne zdrowie, zdały sobie sprawę, iż zarówno nadmiar jedzenia jak i niedobór pożywienia stanowi o naszym zdrowiu. Oglądając prezentację: „Wybieram zdrowie i zdrowe odżywianie” wywnioskowały, że składnikami dzięki któremu organizm funkcjonuje prawidłowo są białka, witaminy, minerały i węglowodany, produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa. Poznając Piramidę zdrowego żywienia uświadomiły sobie jakie należy wybierać produkty w codziennej diecie, aby zdrowym być.

 Realizując drugą jednostkę z Projektu przedszkolaki wykonały plakaty do hasła „Dbam o zdrowie, który został wyeksponowany w przedszkolu. Kolejnym zadaniem dzieci była realizacja zadania pod hasłem: Ostrożnie z cukrem i solą”. Celem tej jednostki było kształtowanie nawyków żywieniowych dotyczących spożywania zdrowych produktów pozbawionych nadmiaru soli i cukru, jak również rozwijanie umiejętności segregacji żywności na wskazaną i niewskazaną w diecie dzieci. Przedszkolaki wykorzystując elementy pedagogiki zabawy- chustę animacyjną zamieniły ją w Zdrowolot i udały się do Białej Krainy gdzie rozwiązywały zagadki smakowe i dotykowe kosztując różnego rodzaju produkty( sosy, miód, sól itp.).Przedszkolaki podczas burzy mózgów wykazały w jaki sposób należy unikać spożywanie produktów zawierających nadmiar cukru i soli, jak również wskazywały na zastosowanie zamienników. Dzieci zapoznały się z prezentacją: „ Różne oblicza cukru”, oraz” Mniej soli proszę” podczas których uświadomiły sobie, iż uświadomiły sobie, że jedzenie słodyczy nie jest zdrowe dla organizmu i prowadzi do otyłości oraz może wywołać wiele chorób w organizmie człowieka. Na zakończenie zajęć ułożyły puzzle z napisem: Nie solimy, nie słodzimy! Wybieramy witaminy!

Realizując projekt przedszkolaki wykonały rysunek zdrowych słodyczy. Wszystkie prace złożono w Klasową Książkę Zdrowych Słodyczy poprzez którą dzieci nabyły dobre prozdrowotne nawyki odżywiania się poprzez eliminacje niezdrowych słodyczy. Odbyło się Forum zdrowia dla rodziców: Jak skutecznie zmienić złe nawyki żywieniowe? W przesłanej prelekcji: Jestem świadomy tego co jem, dobre nawyki w żywieniu mam zasugerowano rodzicom kilka wskazówek dotyczących pozbycia się u dzieci się niezdrowych nawyków. Rodzice również otrzymali ulotkę dotyczącą prawidłowych nawyków żywienia u dziecka.

W zadaniu: Dzielimy się wiedzą na temat zdrowego żywienia dzieci pracowały nad wyrobieniem dobrych nawyków. Pod kierunkiem nauczycielek promowały zasady zdrowego żywienia poprzez wykonanie wystawy prac dziecięcych promującą zdrowe i dobre produkty służące organizmowi dziecka. Przedszkolaki bawiły się w zabawy tematyczne, dydaktyczne korzystając z przedszkolnych akcesorii, produktów żywieniowych, które stanowią dobrą bazę do wyrobienia prawidłowych nawyków żywieniu dziecka.

Przedszkolaki w grupie wykonały kolorowe talerze zawierające owoce i warzywa, zaprezentowały je dla całego przedszkola w formie wystawki. W domu wykonały z rodzicami zdrowy deser z owoców i jogurtu.

Realizacja w/w projektu przyczyniła się do poszerzenia wiedzy dzieci przedszkolnych na temat prawidłowego odżywiania się, jak również przedszkolaki wykształciły w sobie prawidłowe nawyki w zakresie zdrowego jedzenia.

Barbara Czernicka


Zapraszamy do galerii zdjęć:

Zdrowo jem, więcej wiem
Zdrowo jem, więcej wiem
Zdrowo jem, więcej wiem
Zdrowo jem, więcej wiem
Zdrowo jem, więcej wiem
Zdrowo jem, więcej wiem
Zdrowo jem, więcej wiem
Zdrowo jem, więcej wiem
Zdrowo jem, więcej wiem
Zdrowo jem, więcej wiem
Zdrowo jem, więcej wiem
Zdrowo jem, więcej wiem
Zdrowo jem, więcej wiem
Zdrowo jem, więcej wiem
Zdrowo jem, więcej wiem
Zdrowo jem, więcej wiem
Zdrowo jem, więcej wiem
Zdrowo jem, więcej wiem
Zdrowo jem, więcej wiem
Zdrowo jem, więcej wiem
Zdrowo jem, więcej wiem
Zdrowo jem, więcej wiem
Zdrowo jem, więcej wiem
Zdrowo jem, więcej wiem
Zdrowo jem, więcej wiem
Zdrowo jem, więcej wiem
Zdrowo jem, więcej wiem
Zdrowo jem, więcej wiem
Zdrowo jem, więcej wiem
Zdrowo jem, więcej wiem
Zdrowo jem, więcej wiem
Zdrowo jem, więcej wiem
Zdrowo jem, więcej wiem
Zdrowo jem, więcej wiem
Zdrowo jem, więcej wiem
Zdrowo jem, więcej wiem
Zdrowo jem, więcej wiem
Zdrowo jem, więcej wiem
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19