Projekt: Zdrowo jem wiem realizowany w roku szkolnym 2021/2022
W Przedszkolu w Świlczy dzieci z Gr III i IV 6-latków naszego przedszkola brały udział w Ogólnopolskim projekcie prozdrowotnym: „Zdrowo jem, więcej wiem.” pod honorowym patronatem Pani prezydent Agaty Kornhauser Duda.
Głównym celem projektu było wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych.
W ramach realizacji projektu dzieci w jednostce zadaniowej pod hasłem „Co należy jeść aby być zdrowym” uświadomiły sobie jakie są zależności pomiędzy sposobem odżywiania a stanem zdrowia. Uczyły się odpowiedzialności za własne zdrowie, zdały sobie sprawę, iż zarówno nadmiar jedzenia jak i niedobór pożywienia stanowi o naszym zdrowiu. Oglądając prezentację: „Wybieram zdrowie i zdrowe odżywianie” wywnioskowały, że składnikami dzięki któremu organizm funkcjonuje prawidłowo są białka, witaminy, minerały i węglowodany, produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa. Poznając Piramidę zdrowego żywienia uświadomiły sobie jakie należy wybierać produkty w codziennej diecie, aby zdrowym być.
Realizując drugą jednostkę z Projektu przedszkolaki wykonały plakaty do hasła „Dbam o zdrowie, który został wyeksponowany w przedszkolu. Kolejnym zadaniem dzieci była realizacja zadania pod hasłem: Ostrożnie z cukrem i solą”. Celem tej jednostki było kształtowanie nawyków żywieniowych dotyczących spożywania zdrowych produktów pozbawionych nadmiaru soli i cukru, jak również rozwijanie umiejętności segregacji żywności na wskazaną i niewskazaną w diecie dzieci. Przedszkolaki wykorzystując elementy pedagogiki zabawy- chustę animacyjną zamieniły ją w Zdrowolot i udały się do Białej Krainy gdzie rozwiązywały zagadki smakowe i dotykowe kosztując różnego rodzaju produkty( sosy, miód, sól itp.).Przedszkolaki podczas burzy mózgów wykazały w jaki sposób należy unikać spożywanie produktów zawierających nadmiar cukru i soli, jak również wskazywały na zastosowanie zamienników. Dzieci zapoznały się z prezentacją: „ Różne oblicza cukru”, oraz” Mniej soli proszę” podczas których uświadomiły sobie, iż uświadomiły sobie, że jedzenie słodyczy nie jest zdrowe dla organizmu i prowadzi do otyłości oraz może wywołać wiele chorób w organizmie człowieka. Na zakończenie zajęć ułożyły puzzle z napisem: Nie solimy, nie słodzimy! Wybieramy witaminy!
Realizując projekt przedszkolaki wykonały rysunek zdrowych słodyczy. Wszystkie prace złożono w Klasową Książkę Zdrowych Słodyczy poprzez którą dzieci nabyły dobre prozdrowotne nawyki odżywiania się poprzez eliminacje niezdrowych słodyczy. Odbyło się Forum zdrowia dla rodziców: Jak skutecznie zmienić złe nawyki żywieniowe? W przesłanej prelekcji: Jestem świadomy tego co jem, dobre nawyki w żywieniu mam zasugerowano rodzicom kilka wskazówek dotyczących pozbycia się u dzieci się niezdrowych nawyków. Rodzice również otrzymali ulotkę dotyczącą prawidłowych nawyków żywienia u dziecka.
W zadaniu: Dzielimy się wiedzą na temat zdrowego żywienia dzieci pracowały nad wyrobieniem dobrych nawyków. Pod kierunkiem nauczycielek promowały zasady zdrowego żywienia poprzez wykonanie wystawy prac dziecięcych promującą zdrowe i dobre produkty służące organizmowi dziecka. Przedszkolaki bawiły się w zabawy tematyczne, dydaktyczne korzystając z przedszkolnych akcesorii, produktów żywieniowych, które stanowią dobrą bazę do wyrobienia prawidłowych nawyków żywieniu dziecka.
Przedszkolaki w grupie wykonały kolorowe talerze zawierające owoce i warzywa, zaprezentowały je dla całego przedszkola w formie wystawki. W domu wykonały z rodzicami zdrowy deser z owoców i jogurtu.
Realizacja w/w projektu przyczyniła się do poszerzenia wiedzy dzieci przedszkolnych na temat prawidłowego odżywiania się, jak również przedszkolaki wykształciły w sobie prawidłowe nawyki w zakresie zdrowego jedzenia.
Barbara Czernicka
Zapraszamy do galerii zdjęć: