W obecnej dobie życia wielu z nas dorosłych zapomina o Ojczyźnie, jej historii i wartościach. Prowadząc i wychowując nasze dzieci dbamy o ich rozwój, wpajanie miłości, radości, bezpieczeństwa często zapominając o tak ważnym aspekcie jak miłość do Ojczyzny. Istotnym staje się więc poszerzanie u dzieci treści z zakresu wychowania patriotycznego, promowanie postaw patriotycznych i wzorców obywatelskich poprzez upowszechnianie wiedzy historycznej i znajomości dziedzictwa kulturowego oraz kształtowanie twórczych, odpowiedzialnych i świadomych własnej tożsamości obywateli.
Wychowanie patriotów jest procesem długotrwałym i zaczyna się już od najmłodszych lat dziecięcych, gdyż duża wrażliwość emocjonalna, zaciekawienie światem i bogata wyobraźnia sprzyja kształtowaniu obrazu Ojczyzny. To rodzina jest pierwszą jednostką w której dziecko rozpoczyna wychowanie patriotyczne, w której kultywuje się szacunek do symboli narodowych, do małej i wielkiej Ojczyzny. Dzieci uczą się od rodziców szacunku do symboli narodowych- polskiego godła, flagi i hymnu narodowego. Te wartości kontynuowane są w przedszkolu. Zadaniem edukacji przedszkolnej jest kształtowanie u dziecka obrazu ojczyzny, zapoznanie z jej historią, przybliżenie symboli narodowych, ważnych Świąt historycznych dla Polski- Ojczyzny dziecka kształtowanie szacunku dla własnego państwa, przynależności narodowej.
Również ważnym aspektem jest pielęgnowanie tradycji narodowych kształtowanie świadomości obywatelskiej, rozwijanie poszanowania postaw prospołecznych i dobra wspólnego, przygotowanie przedszkolaków do aktywnego i odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu społecznym, nabywanie umiejętności wyrażania własnych emocji związanych z uroczystościami patriotycznymi. Dzieci poznają poznają historię własnej rodziny (znajomość imion rodziców, dziadków, rodzeństwa, miejsca zamieszkania), wytwory kultury narodowej, wybranych tradycji narodowych, regionalnych -legendy, zwyczaje, obyczaje, stroje, tańce.
Nie można budować patriotyzmu bez fundamentalnej wiedzy o przeszłości własnej ojczyzny. Wspólne przeżywanie świąt narodowych i lokalnych, opieka nad miejscami pamięci narodowej, uczestnictwo w programach i konkursach o charakterze patriotycznym, wycieczki historyczno-krajoznawcze, śpiew pieśni patriotycznych integrują i ukazują dzieciom współczesne oblicze patriotyzmu.
Opracowała: mgr Barbara Czernicka