Dwie dziewczynki z wyciągniętymi kciukami

Wielu rodziców zastanawia się, czy ich dziecko jest już gotowe, by pójść do przedszkola. Placówki przyjmują zazwyczaj maluchów, które ukończyły trzy lata. Prawdę powiedziawszy, nie ma idealnego wieku na przedszkolny debiut. Każdy maluch jest inny i każdy rozwija się w swoim tempie. Przyjmuje się, że dziecko jest gotowe, aby zostać przedszkolakiem, gdy radzi sobie z rozstaniem z rodzicami i w miarę możliwości umie zadbać o zaspokojenie swoich podstawowych potrzeb. Zazwyczaj nabywa tych umiejętności między 3. a 4. rokiem życia. Co dokładnie powinna umieć twoja pociecha, aby przekroczyć próg przedszkola?

Dziecko jest gotowe chodzić do przedszkola, gdy:

  • sygnalizuje potrzeby fizjologiczne ( wie, że potrzebuje iść do łazienki i umie o tym powiedzieć);
  • samodzielnie korzysta z toalety, przynajmniej w ciągu dnia (zdejmuje i podciąga majteczki, siada na sedesie, wyciera pupę, spuszcza wodę);
  • myje rączki, buzię i zęby;
  • je łyżką i widelcem, pije z kubeczka;
  • umie zdjąć i włożyć podstawowe części garderoby – spodenki, bluzkę, skarpetki, kapcie;
  • radzi sobie z krótkim rozstaniem z rodzicami;
  • potrafi bawić się, gdy obok są inne dzieci.

Nie przejmuj się, jeśli dziecko, mimo usilnych prób, nie umie dokładnie założyć skarpetek. To zrozumiałe, że najmłodsze dzieci nie mają jeszcze wprawy w czynnościach samoobsługowych. W przedszkolu są przecież panie, które z pewnością pomogą mu we wszystkim. Pamiętaj jednak, że trzylatek nie jest już niemowlęciem – nie może ssać smoczka, pić z butelki, korzystać w dzień z pampersów czy bezustannie domagać się karmienia. Ucz dziecko samodzielności, nie wyręczaj go, nawet jeśli maluch zrobi coś wolniej czy mniej dokładnie niż ty. Półgodzinne zakładanie butów, gdy akurat spieszysz się do pracy, jest na pewno denerwujące, jednak warto znaleźć czas i cierpliwość na ćwiczenia. Dziecko, które umie sobie poradzić w nowej rzeczywistości przedszkolnej, czuje się pewniejsze siebie i mniej zagubione.

Jak należy zaplanować przygotowania, by zdążyć ze wszystkim, nie odczuwając przy tym niepotrzebnej presji? Przygotowanie malucha warto zacząć kilka miesięcy wcześniej. Być może dziwi cię ta informacja, pamiętaj jednak, że nauczenie dziecka pewnych czynności, zmiana nawyków i przyzwyczajeń to proces, który wymaga nie tylko cierpliwości, lecz także czasu. Wprowadzenie rewolucyjnych zmian w życie trzylatka tuż przed przedszkolnym debiutem nie jest dobrym pomysłem. Pójście do przedszkola jest już wystarczającym stresem, nie dokładaj dziecku kolejnych.

Opracowała: Danuta Rusin