Dyrektor Przedszkola Danuta Rusin bardzo dba o zdrowe odżywianie przedszkolaków, o to, aby posiłki były smaczne kolorowe, bogate w witaminy niezbędne dla organizmu dziecka, dlatego też kuchnia przedszkolna serwuje pyszne i zdrowe posiłki z myślą o najmłodszych.
Jadłospis układany w Przedszkolu jest różnorodny. Kanapki przygotowywane dla przedszkolaków ozdabiane są kolorowymi warzywami i stanowią okazję do zapewnienia przedszkolakowi zdrowego posiłku. Obiady sa bogate w mięso, ryby: łososia, które to produkty są dobrym źródłem białka, a także żelaza, cynku oraz witamin z grupy B, przede wszystkim witaminy B1, B2, niacyny. Natomiast ryby zawierają pełnowartościowe białko o wysokiej przyswajalności, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę D oraz mnóstwo składników mineralnych jak jod, selen, fluor, magnez, wapń. Do obiadów podawane są zróżnicowane surówki, które z kolei są one bardzo dobrym źródłem, np. witaminy C, β–karotenu, wielu składników mineralnych i błonnika. Ponadto surówki dostarczają kwasów organicznych, barwników i olejków eterycznych, które pobudzają apetyt, a także są naturalnymi przeciwutleniaczami.
Posiłki w Przedszkolu serwowane są w jadalni a przy sprzyjającej pogodzie w porze letniej również w ogrodzie przedszkolnym.
Nauczycielki z poszczególnych grup prowadzą działkę przedszkolną z nowalijkami z których dzieci korzystają w porach posiłków
W grupie I prowadzone są działania edukacyjne z dziećmi na temat zdobywania wiedzy i umiejętności praktycznych w zakresie zdrowego odżywiania, wyrabiane są prawidłowe nawyki i przyzwyczajenia żywieniowe. Nauczycielki zachęcają dzieci do kontaktu z produktami nieznanymi, nowymi dla nich, rozwijają zachowania sprzyjające zdrowiu dzieci. Zachęcają dzieci do spożywania urozmaiconych posiłków bogatych w witaminy w ciągu dnia.
W grupie II nauczycielki zorganizowały śniadanie w formie szwedzkiego stołu na którym znalazły się surowe warzywa i owoce, które wtedy zachowują najwięcej wartości odżywczych. Błonnik w warzywach i owocach redukuje zaburzenia trawienia i poza tym owoce i warzywa są niskokaloryczne, dają szybko uczucie sytości i lekkości. Prowadzone są z dziećmi: „Zielone ogródki”- hodowle ziół i przypraw z przeznaczeniem do spożywania podczas posiłków.
W grupie III realizowany był cykl zajęć o diecie i zdrowym odżywianiu, które stanowi klucz do dobrego zdrowia. Dzieci poprzez prezentację multimedialną zapoznały się z wartościami odżywczymi warzyw i owoców, oraz nabyły świadomość w zakresie ograniczenia spożywania cukru i słodyczy w diecie.
Malowały Piramidę Zdrowego Żywienia i Stylu Życia dzieci i Młodzieży na której znalazły się istotne czynniki wpływające na prawidłowe odżywianie i funkcjonowanie dziecka. Zaleca się obecnie zwiększoną aktywność fizyczną, mniej urządzeń elektronicznych i stosowanie prawidłowej diety dla dziecka.
Przedszkolaki wykonały „Kolorowy talerz” na którym znalazły się różnorodne warzywa i owoce które stanowią ważną informację o cennych składnikach odżywczych. Przedszkolaki zostały zachęcone do podjęcia decyzji o zmianie nawyków żywieniowych oraz o odpowiedzialności za swoje zdrowie.
Odbył się Konkurs wewnątrzprzedszkolny: „Zdrowie – bezcenny skarb”, który uświadomił dzieciom jak ważne jest prawidłowe i zróżnicowane odżywianie dla zdrowia.
W grupie IV i V dzieci uczestniczyły w zajęciach kulinarnych piekąc pyszne babeczki i niskokaloryczne ciasteczka owsiane. Zapoznały się z produktami oraz przepisami dotyczącymi ciasteczek, a następnie w grupach odmierzały określoną ilość produktów i samodzielnie przygotowały ciasta do wypieku, które zostały upieczone w kuchni przedszkolnej. Smakowity aromat roztaczał się w przedszkolu i wszystkim upieczone ciasteczka bardzo smakowały.
Również przedszkolaki z grup IV i V wykonała plakaty pod hasłem „Aktywnie i zdrowo spędzam czas”, w których promowany jest aktywny zdrowy i higieniczny tryb życia oraz dostarczana jest wiedza na temat co sprzyja a co zagraża zdrowiu.
Prawidłowa, dobrze zbilansowana dieta, uwzględniająca warzywa i owoce, zapewni kilkulatkowi dobry stan zdrowia i jest najlepszym rodzajem profilaktyki niektórych schorzeń.
Barbara Czernicka
Zapraszamy do galerii zdjęć: