W dniu 19 lipca 2022 r. odbył się w Przedszkolu Dzień Czerwonego Kapturka. Postać Czerwonego Kapturka wywodzi się z baśni ludowych. Po raz pierwszy została opisana przez Charles’a Perraulta w 1697 roku w książce Bajki Babci Gąski. Od tamtego czasu Czerwony Kapturek pojawia się w różnych wersjach tej opowieści.
W klasycznej i najbardziej znanej braci Grimm wilk połyka babcię, Czerwonego Kapturka. Następnie próbuje zjeść także samą dziewczynkę. Babci i Kapturkowi pomaga drwal, który zabija wilka. W końcu z wnętrza zwierzęcia wydostaje się babcia. Dla dziewczynki charakterystyczne było czerwone nakrycie na głowę. W różnych wersjach wspólnym motywem była postać wilka. Czerwony Kapturek na stałe zagościł w naszej kulturze. W Dzień Czerwonego Kapturka organizujemy wydarzenia skierowane do dzieci. Wtedy zazwyczaj przybliżona jest historia Czerwonego Kapturka. Często również w innych wersjach. Tak też było i dzisiaj. Za pomocą różnych akcesorii: koszyk, gałązki (symbol lasu), czerwona czapeczka, okulary, czepek itp, obrazki przedstawiające bohaterów i miejsce akcji bajki dzieci odgadnęły temat zajęć.
Wychowawczyni grupy V opowiedziała dzieciom bajkę Czerwony Kapturek. Następnie dzieci przebrane w przepiękne stroje z bajki przedstawiły samodzielnie treść bajki. Na zakończenie zajęć chętnie i samodzielnie opowiadały bajkę. W tym dniu miały także okazję do kolorowania i rysowania zakończenia bajki według własnych pomysłów. Była to idealna okazja nie tylko do lepszego zaznajomienia dzieci z tą klasyczną bajką, ale także do przypomnienia dzieciom o tym, jakie zagrożenia mogą wynikać z rozmów z nieznajomymi.
Na zakończenie zajęć zastanawialiśmy się jak wygląda wilk w rzeczywistości, a jak przedstawiany jest w bajkach? Czy wilki żyją dziko w Polsce? Czy jest to gatunek zagrożony i objęty ochroną? Pomogła nam w tym prezentacja o wilkach.
W grupie I Czerwony Kapturek przywitał dzieci i zaprosił je do obejrzenia teatrzyku. Dzieci z ogromną ciekawością i przejęciem oglądały inscenizację. Chwile ciszy, zainteresowania były przerywane salwą śmiechu. Maluchy zapamiętały rady wynikające z bajki: nie oddalanie się od rodziców, nie rozmawiamy z nieznajomymi, pamiętamy o osobach chorych.
W grupie II dzieci rozwiązywały zagadki dotyczące bajki, dopasowywały obrazki do tytułów bajek. W zabawie plastycznej przedstawiały postać Czerwonego Kapturka oraz w zabawie tematycznej „Która postać się schowała” rozwijały spostrzegawczość, dzięki której na pewno zapamiętają wszystkie postacie z bajki.
W grupie III dzieci odgrywały scenki dramowe: Spotkanie z nieznajomym, rozwiązywały zagadki, samodzielne wykonały kukiełki: Czerwonego kapturka i wilka na podstawie Teatrzyku kukiełkowego: Czerwony Kapturek. W opowieści ruchowej Czerwony kapturek w drodze do babci dzieci pięknie inscenizowały treść bajki.
Na koniec zatańczyły taniec: Tańcobajka o Czerwonym Kapturku oraz wykonały bukiet dla babci. Dziękujemy serdecznie rodzicom za przygotowanie strojów dla dzieci.
Zapraszamy do galerii zdjęć.
Bożena Baran
Zapraszamy do galerii zdjęć: