Wiek przedszkolny to czas, w którym kształtują się preferencje smakowe oraz upodobania żywieniowe, które mogą w przyszłości odbić się negatywnie lub pozytywnie na zdrowiu dzieci. Prawidłowe żywienie decyduje o zdrowiu dziecka i prawidłowym jego rozwoju, a racjonalne odżywianie ma bardzo duży wpływ na aktywność psychiczną, umysłową i ruchową dziecka. Nawyki żywieniowe należy wpajać dzieciom od najmłodszych lat ,więc w realizację wprowadzania zdrowego odżywiania dzieci w przedszkolu należy zaangażować całą społeczność przedszkolną: dzieci, rodziców i pracowników. Warunkiem koniecznym jest zaangażowanie, nabywanie i poszerzanie wiedzy pracowników kuchni, nauczycieli, rodziców i dziadków z zakresu zdrowego żywienia, przekonanie wszystkich o konieczności wprowadzania tych zmian oraz wspólny cel, jakim jest zdrowie dzieci i ich rodzin. Dieta dzieci musi być zrównoważona odżywczo odpowiednio dla ich wieku, różnorodna i oparta o produkty jak najmniej przetworzone – naturalne i wysokiej jakości.
Cenne wskazówki żywieniowe:
- Staramy się się dążyć do regularnych posiłków.
- Nie pospieszamy dziecka podczas jedzenia, pozwól dziecku dokładnie przeżuć pokarm.
- Nie zmuszamy do jedzenia, niech dziecko samo decyduje o tym, ile chce zjeść.
- Podajemy do picia lekkie ziołowe herbatki i kompoty bez cukru zamiast soków z kartonów, wody mineralnej, czarnej i zielonej herbaty.
- Nie podajemy napojów w trakcie posiłku, rozcieńcza to soki trawienne i wpływa na pogorszenie trawienia.
- Kupujemy produkty bez konserwantów i sztucznych barwników.
- Zawsze podajemy ciepłe śniadanie.
- Nie używajmy mrożonek, ponieważ są pozbawione życiowej energii pokarmu.
- Nie podajemy dziecku produktów przetworzonych przemysłowo: homogenizowanych, pasteryzowanych w wysokiej temperaturze, instant (czyli rozpuszczalnych bez konieczności gotowania), genetycznie zmodyfikowanych i głęboko mrożonych.
- Stosujemy naturalne przyprawy i zioła, zamiast gotowych przypraw typu vegeta, warzywko (zawierają glutaminian sodu).
Rosnąca liczba dzieci z alergiami, specjalnymi potrzebami żywieniowymi oraz problem otyłości i nadwagi u dzieci sprawia, że zagadnienia dotyczące racjonalnego odżywiania są ujęte w tematyce zajęć i działań przedszkolnych. Ważne jest ,aby zaszczepić u dzieci, rodziców i dziadków nawyk interesowania się tym co jedzą, do świadomego eliminowania żywności niezdrowej.
W naszym przedszkolu propagujemy zasady zdrowego żywienia dzieci w wieku przedszkolnym, upowszechniamy wiedzę o niebezpieczeństwach związanych z nieprawidłową dietą oraz jej konsekwencjami dla zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka. W przedszkolu przygotowujemy domowe posiłki, nie korzystamy z gotowych produktów. Podajemy dzieciom pokarmy zawierające najwyższe wartości odżywcze. Panie kucharki własnoręcznie wykonują potrawy dla dzieci w przedszkolu. Są one zawsze podawane dzieciom na czas ,świeże i nie odgrzewane z zachowaniem odpowiedniej temperatury posiłku. Dzieci chętnie zjadają wykonane przez panie potrawy. Opracowywane jadłospisy pokazują, jak zastąpić niezdrowe produkty żywnościowe w codziennej diecie równie smacznymi, ale wartościowymi. Mamy nadzieję, że przygotowywane posiłki dla dzieci będą pomocne w kształtowaniu właściwych nawyków oraz wiedzy na temat żywienia już od najmłodszych lat.
Bożena Baran
Zapraszamy do galerii zdjęć