Delegacja Przedszkola podczas gminnych obchodów Święta Niepodległości

11 listopada Pani dyrektor Danuta Rusin wraz z podopiecznymi Przedszkola w Świlczy wzięli udział w Gminnych Obchodach Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Ich oficjalna część rozpoczęła się na placu przed Urzędem Gminy Świlcza, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicą upamiętniającą postać płk. Leopolda Lisa-Kuli wywodzącego swoje korzenie z naszej miejscowości.

Następnie uczestnicy udali się na cmentarz parafialny, gdzie miała miejsce ceremonia poświęcenia odremontowanego Grobu Nieznanego Żołnierza.

Następnie przedstawiciele władz gminy, Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Świlczy, a także sołectwa i TPŚ złożyli wieńce i zapalili znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza, na symbolicznej mogile por. Wiktora Błażewskiego „Orlika”, na grobie płk. Józefa Kokoszki, przed kaplicą Rodzin Krupnickich i Kirchnerów upamiętniającą postać kpt. Tadeusza Kirchnera, a także przed wmurowaną w ścianę kościoła tablicą poświęconą kpt. Franciszkowi Wątrobie.

Po zakończeniu patriotycznej części obchodów odbyła się na uroczysta msza święta.

To wspólne spotkanie w dniu narodowego święta uświadomiło wszystkim zgromadzonym jakim wielkim dobrem jest niepodległość naszego kraju, za którą nasi przodkowie przelewali krew.

Podkreślić należy, iż patriota to nie tylko człowiek stający w obronie kraju podczas wielkich zagrożeń. Jest nim również osoba, która w codziennym życiu szanuje symbole narodowe, pamięta o ważnych dla kraju i jego historii wydarzeniach oraz uczestniczy w ich rocznicach.

Ewa Gotkowska

Gminne obchody Święta Niepodległości