Dnia 17.06.2014 dzieci z grup III, IV, V wybrały się wraz z opiekunami do Siedliska Janczar w miejscowości Pstrągowa. Cały pobyt w tym ośrodku był podzielony na trzy, pełne atrakcji i pachnące dymem z pieca części.

W programie wycieczki były warsztaty edukacyjne połączone z pokazem tradycyjnego wypieku chleba "Od ziarenka do bochenka".

W pierwszej dzieci poznawały rodzaje zbóż – rośliny i omłócone ziarna prezentowała ubrana w tradycyjny strój gospodyni, następnie przedszkolaki wyrabiały ciasto z przyniesionego przez ową gospodynię zakwasu. Poznały tajniki wypieku chleba i same mogły zagnieść ciasto i uformować odpowiednie kształty do wypieku.

Kolejną atrakcją wyjazdu była przejażdżka konno – to dzieci wspominają najlepiej, bo nieczęsto mają okazję doświadczyć takiej prawdziwie radosnej rozrywki.

Później dzieci pojechały bryczkami na spacer po okolicznych lasach, zwiedziły także stajnie oraz przebywające w niej konie.

Na koniec dzieci zostały zaproszone na zasłużony poczęstunek – upieczoną kiełbasę, a wyjazd przypieczętowano wręczeniem własnoręcznie wyrobionych i na miejscu upieczonych chlebów wraz z dyplomami poświadczającymi poznanie zbóż i nabycie umiejętności wyrobienia ciasta.

Zadowolone i szczęśliwe wróciły do przedszkola. Wycieczka podobała się dzieciom i zostanie na długo w ich pamięci.

Składamy serdeczne podziękowania Rodzicom z Rady Oddziałowej z grupy III ponieważ dzięki ich inicjatywie odbyła się ta wycieczka.

Edyta Niemiec