Dzień Edukacji Narodowej to dzień szczególny – święto polskiej szkoły, święto uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi i tych, którzy szkoły, przedszkola prowadzą i nadzorują.

Z tej to okazji, 15 października 2014 roku, w Domu Strażaka w Świlczy odbyła się uroczystość organizowana przez Urząd Gminy oraz Publiczne Przedszkole w Świlczy.

Część oficjalną poprzedziło zwiedzanie przedszkola, które dzięki staraniom Wójta Gminy Świlcza Wojciecha Wdowika i Dyrektora Przedszkola w Świlczy Danuty Rusin, w bieżącym roku zostało pięknie odnowione. Gruntowny remont przeszły wszystkie łazienki oraz zaplecze kuchenne. Powstała jadalnia dla dzieci, a także piękny plac zabaw w ogrodzie przedszkolnym.

Następnie goście udali się do domu strażaka. Uroczystość zaszczycili swą obecnością: Wójt Gminy Świlcza Wojciech Wdowik, zastępca wójta Wiesław Machowski, Dyrektor Wydziału Edukacji i Administracji Kuratorium Oświaty w Rzeszowie Ludwik Sobol, radni powiatu rzeszowskiego oraz Radni Gminy Świlcza, sołtys Świlczy Tadeusz Majka, duszpasterz nauczycieli ksiądz Ryszard Tokarz oraz księża Parafii Świlcza, przedstawiciele ZNP, przedstawiciele emerytów i rencistów, gminni inspektorzy do spraw oświaty, dyrektorzy i wicedyrektorzy szkół oraz przedszkoli, przedstawiciele rodziców, pracownicy Publicznego Przedszkola w Świlczy, jak również przedstawiciele Przedsiębiorstwa Remontowo-Budowlanego „HPR”.

Ważnym punktem uroczystości było wystąpienie Wójta Gminy Świlcza Wojciecha Wdowika, który składając życzenia z okazji Święta Edukacji, nagrodził wyróżnionych dyrektorów i nauczycieli z terenu gminy.

Formą upominku dla uczestników spotkania była część artystyczna w wykonaniu przedszkolaków Publicznego Przedszkola w Świlczy. Dzieci zaprezentowały tańce ludowe i nowoczesne, wiersze oraz przedstawienie będące scenką z życia przedszkolaków. Kończąc występ, przedszkolaki wręczyły wszystkim przybyłym gościom róże, będące wyrazem szacunku i wdzięczności za ich codzienną pracę.

Uroczystość zakończyło spotkanie integracyjne i smaczny poczęstunek przygotowany przez pracowników Publicznego Przedszkola w Świlczy.

Małgorzata Piontkowska