Dnia 25.11.2015 r. w Przedszkolu w Świlczy odbyły się zajęcia z cyklu "Spotkania z fizyką", dla grup dzieci sześcioletnich, prowadzone przez trenera Akademii Nauki z Rzeszowa Panią Aleksandrę Dąbrowską.

Dzieci na zajęciach poznały, poprzez doświadczenia i udział w ćwiczeniach, właściwości magnesów, rodzaje biegunów ( ujemny i dodatni ), ciężar magnesów. Określały jakie magnesy przyciągają metale, w jakie wchodzą reakcje i związki. Poznały rodzaje magnesów: neodymowe, sztabkowe, podkowy, neodymowo- żelazowo- borowe.

Przedszkolaki poznały również właściwości i przydatność w życiu kompasu.

Na zakończenie zajęć dzieci mogły samodzielnie doświadczać i bawić się z magnesami, określać ich siłę przyciągania i odpychania, w zależności od biegunów zwróconych do siebie. Zaznajomiły się również z przydatnością i wykorzystywaniem magnesów w różnorodnych technologiach i życiu codziennym.

Barbara Czernicka