Spotkania z fizyką

W Publicznym Przedszkolu w Świlczy odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „ Spotkania z fizyką” prezentowane przez panią Aleksandrę Dąbrowską z Akademii Nauki.
Na zajęciach z tego cyklu dzieci dowiedziały się jakie cechy posiada dźwięk, czy można go dotknąć lub poczuć. Jakich sprzętów można użyć, aby dźwięk wzmocnić.
Przedszkolaki oglądały i poznawały mikrofon kierunkowy tzw. łowcę dźwięków, dzięki któremu słyszy się nawet najcichsze szmery. Na zajęciu wyjaśniano również czym jest pompa próżniowa, która wysysała powietrze przez co dźwięk nie mógł rozchodzić się pod kloszem. Za pomocą sonometru dzieci mierzyły dźwięki pochodzące z zewnątrz. Zwrócono również uwagę na szkodliwość hałasu oraz w jaki sposób można go zmierzyć.
Zajęcia te były bardzo ciekawe, wzbudziły u dzieci duże zainteresowanie zjawiskiem dźwięku. Na zakończenie spotkania dzieci mogły samodzielnie działać na nowo poznanych przyrządach.