I Gminny Przegląd Piosenki PatriotycznejJesteśmy Polką i Polakiem – mamy biało-czerwone serca!

Narodowe Święto Niepodległości – 11 Listopada jest niebywałą okazją do chwili refleksji nad Ojczyzną i patriotyzmem dorosłych, dzieci i młodzieży. I Przegląd Piosenki Patriotycznej „Przedszkolny Patriota” zorganizowany przez Przedszkole Publiczne w Świlczy w dn.7 listopada 2016 r. był okazją ku temu.

Patronat honorowy objął Wójt Gminy Świlcza mgr inż. Adam Dziedzic oraz GCKSiR w Świlczy z/s w Trzcianie z dyr. Adamem Majką. Patronat medialny – redakcja kwartalnika społeczno-kulturalnego gminy Świlcza „Trzcionka”. Przegląd – to wspaniała okazja, aby przypomnieć dzieciom w sposób przystępny o obowiązku umiłowania Ojczyzny. Uczy on także szacunku do historii i wzmacnia narodową tożsamość, ponadto rozwija współpracę między rodzinami dzieci, środowiskiem lokalnym a instytucjami oświaty i kultury. Celem Przeglądu było wspieranie wychowania patriotycznego młodego pokolenia poprzez formy aktywności artystycznej, zachęcanie do wspólnych muzycznych spotkań oraz przywracanie naszej zbiorowej pamięci dziejów ojczystych i polskich pieśni i piosenek patriotycznych.

...Wychowanie dzieci na patriotów jest procesem długotrwałym i zaczyna się już od najmłodszych lat. Duża wrażliwość emocjonalna, zaciekawienie światem i bogata wyobraźnia dziecka sprzyja kształtowaniu obrazu ojczyzny... Dzieci uczą się od rodziców poszanowania symboli narodowych – godła, flagi, uczą się hymnu narodowego... Tę edukację patriotyczną kontynuują potem przedszkola i szkoły – mówiła na wstępie, witając serdecznie przybyłych Gości, Przedszkolaków z Rodzicami i Nauczycielkami dyr. PP Danuta Rusin.

Nie można budować patriotyzmu bez fundamentalnej wiedzy o przeszłości własnej ojczyzny

Wspólne przeżywanie świąt lokalnych i narodowych, opieka nad miejscami pamięci narodowej, wycieczki do tych miejsc, wspólne uczenie się i śpiewanie pieśni patriotycznych integrują i ukazują współczesne oblicze patriotyzmu dnia codziennego. Mając na uwadze m.in. te cele, w trosce o atrakcyjność procesu wychowawczego w Przedszkolu Publicznym w Świlczy został opracowany, sukcesywnie realizowany i wdrażany program edukacyjny, czytelniczo-patriotyczny „Przedszkolny Patriota”, w aspekcie tematyki „Wszystko to Polska – Ojczyzna nasza”. Autorki i realizatorki programu to nauczycielki: Barbara Czernicka i Agata Jemioła, uznając trudną tematykę zajęć, konieczność dobru niekonwencjonalnych metod pracy, współdziałania z rodzicami dzieci i środowiskiem lokalnym – są przekonane, iż w ten sposób przygotowują przedszkolaków do aktywnego i odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu społecznym dorosłych we współczesnym, złożonym świecie. Patriota odznacza się dobrą znajomością narodu. Miłość do ojczyzny wraża się nie tylko mówieniem o tym, ale także szacunkiem dla materialnych i duchowych dóbr – jak język, kultura ojczysta, zabytki, przyroda, historia i ludzie ją tworzący, godło i symbole narodowe. C.K. Norwid pisał: Ojczyzna to nasz zbiorowy obowiązek. Pracując z dziećmi i współpracując z rodziną pracujemy dla przyszłości własnego narodu i ma to ścisły związek z postawą patriotyczną. 

Uczestnicy przeglądu 

Wystąpiło na scenie ok. 50 dzieci przedszkolnych z następujących placówek: Przedszkole Publiczne im. św. Jana Pawła II w Bratkowicach, Szkoła Podstawowa nr 2 w Bratkowicach im Jana Pawła II, Zespół Szkół w Dąbrowie, Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Mrowli, Przedszkole Publiczne w Świlczy – gospodarze przeglądu, Zespół Szkół w Trzcianie.

Wspólne odśpiewanie hymnu „Jeszcze Polska” rozpoczęło przeglądy. Preludium – poza konkursem na powitanie – stanowił barwny korowód dzieci z przedszkola ze Świlczy ubranych w stroje ludowe rzeszowskie, historyczne – wojskowe, tańczących i śpiewających staropolskiego „chodzonego” i „trojaka”. Repertuar pieśni i piosenek był różnorodny: od „Pierwszej Kadrowej”, „Serca w plecaku”, „Płynie Wisła”, „Ułanów, którzy przybyli pod okienko” do „Pieśni o Wodzu miłym” (J. Piłsudski). Wykonania z podkładem muzycznym z playbacku i fortepianu przez solistów, duety, tria, sekstety wzbudzały gromkie brawa, zachęcały słuchaczy do cichego nucenia, zaś bogata wyobraźnia widzów uzupełniała życzliwością, mankamenty melodyczne, słowne czy choreograficzne dzieciaków. Wszystkie dzieci wykazały się wspaniałym przygotowaniem, które uzupełniały piękne stroje

Podsumowania, wyróżnienia, dyplomy, „słodkie” nagrody 

Jury w składzie: Sławomir Styka wicewójt Gminy Świlcza, zawodowy wojskowy z jednostki wojskowej z Rzeszowa st. szer. Mariusz Piątek, Artur Szary, pedagog, chorąży ZS „Strzelec” w ZS w Bratkowicach, red. „Trzcionki”, prezes TPŚ, Zofia Dziedzic polonistka, em. dyr. szk., red. nacz. „Trzcionki” – miało nie lada trudne zadanie. Wyniki ogłosiła Z. Dziedzic, podsumowując krótko całokształt występów. Przyznano wyróżnienia i dyplomy.

Wyróżnienia równorzędne

  1. Zespół Szkół – oddział „0” w Trzcianie – „Przybyli ułani”, sekstet, przygotowanie Lucyna Rzepka
  2. Przedszkole Publiczne Świlcza – „Przybyli ułani”, sekstet, przygotowanie Barbara Czernicka, Agata Jemioła
  3. Zespół Szkół w Dąbrowie – „Pierwsza Kadrowa”, sekstet, przygotowanie Karolina Kosak
  4. Szkoła Podstawowa nr 2 oddział „0” w Bratkowicach – „Pieśń o miłym Wodzu”, przygotowanie Elżbieta Borciuch, Władysława Jucha
  5. Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Mrowli – „Przybyli ułani”, sekstet, przygotowanie Kinga Lis

Dyplomy otrzymali: Przedszkole Publiczne w Bratkowicach (2 grupy), PP w Świlczy (1 grupa), Zespół Szkół w Trzcianie (1 grupa)

Nagrodę specjalną (słodycze i książki) ufundowaną przez A Szarego za najlepiej wykonane piosenki przez „śpiewających” mundurowych otrzymali: Kuba Nicpoń, Emilka Kula, Patryk Kurjański. Gratulujemy.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy wraz ze słodkimi nagrodami przygotowanymi przez organizatorów. Wręczali je Członkowie Komisji, a uścisk ręki dla malucha był niezapomnianym przeżyciem.

Na zakończenie głos zabrał wicewójt S. Styka, mówiąc m.in.: – Tradycyjną polską cnotą jest pietyzm w stosunku do tego, co wielkie, co polskie. Z nim łączy się poczucie dumy narodowej. Dziecko kształtuje swoje postawy przez uczestnictwo w świętach narodowych, staje się to spontanicznie, ale zaowocuje w przyszłości. Nie bez znaczenia dla wychowania patriotycznego pozostaje w szkole, czy w domu wystrój wewnętrzny, zawartość domowej biblioteki, obrazy malarzy, portrety przodków i symbole narodowe. Wywieśmy flagi państwowe na naszych domach, zapraszam na uroczystości rocznicowe w Świlczy z okazji Narodowego Święta Niepodległości, bądźmy dumni z Polski i Polaków!

Danuta Rusin


Zapraszamy do galerii zdjęć: