Dzień Żołnierzy Wyklętych1-szy marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które obchodzimy od 2011 r.

Z tej okazji w naszej placówce odbył się uroczysty Apel poświęcony Żołnierzom Niezłomnym. Dzieci odświętnie ubrane wraz z nauczycielkami zebrały się na sali gimnastycznej, aby oddać hołd i cześć poległym żołnierzom.

Pani dyrektor Danuta Rusin rozpoczęła Apel Hymnem Polski odśpiewanym przez wszystkie grupy przedszkolne. Następnie przypomniała historię Żołnierzy Wyklętych. Zwróciła uwagę, iż byli to żołnierze polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Walcząc z siłami nowego agresora, musieli zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej. Mobilizacja i walka Żołnierzy Wyklętych była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym, ale też przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej, obejmującej teren całej Polski, w tym także utracone na rzecz Związku Sowieckiego Kresy Wschodnie II RP.

Po tym wstępie upamiętniając walkę i poświęcenie żołnierzy odczytała nazwiska poległych a przedszkolaki oddały hołd mówiąc: „Cześć i Chwała bohaterom”. Powagi uroczystości dodała gra na werblach przez dzieci przedszkolne.

Aby uczcić pamięć dzieci przedstawiły część artystyczną śpiewając pieśni o Ojczyźnie, Żołnierzach Wyklętych i recytując wiersze.

Następnie przedszkolaki wraz z nauczycielkami złożyły wieńce na grobie Nieznanego Żołnierza i pod pomnikiem Bohaterom Grunwaldu oddając cześć i hołd poległym bohaterom.