Wycieczka do Domu Tradycji Ludowych w Trzcianie

W dniu 24 października 2017 r. dzieci z gr III wraz z nauczycielką Barbarą Czernicką uczestniczyły w wycieczce do Domu Tradycji Ludowych w Trzcianie. Wprawdzie pogoda nie sprzyjała nam, ale dzieci w radosnych nastrojach dotarły na miejsce. Przedszkolaków wraz z paniami powitał Pan Zbigniew Lis- redaktor naczelny kwartalnika Trzcionka i jednocześnie Kustosz Regionalnego Domu Tradycji Ludowych Trzcianie.

Dzieci zapoznały się z tradycyjnymi dawnymi izbami, przedmiotami znajdującymi się w tych izbach: paciochami, warzochami, kredensami, starymi żelazkami, maśnicami do wyrobu masła, jak również kręciły żarna służące do mielenia zboża. Miały okazję zobaczyć zabytkowe łóżka, kolebki dla dzieci, ławy tzw. śrubanki lub ślabanki, wrzeciona do wyrobu przędzy: międlicę i cierlicę, praski do sera, tarki do prania. sitka. Pan Kustosz zwrócił uwagę, iż dawniej nie było bieżącej wody tylko nosiło się wodę za pomocą kulideł lub nosideł. Jedynym źródłem komunikacji były konie zaprzęgane do wozów . Pan Lis zapoznał dzieci z tradycjami wesel chłopskich, strojami rzeszowskimi, żupanami, zapaskami.

Kolejną atrakcją wycieczki były warsztaty dla dzieci, które pracowały z gliną wyrabiając ją i tworząc przestrzenne prace. Na zakończenie przedszkolaki miały możliwość oglądania koncertu kapel ludowych ze Trzciany, oraz uczniów ze szkoły muzycznej w Trzcianie.

Poprzez taką formę spędzania czasu jak wycieczka dzieci zapoznały się z dawnymi tradycjami ludowymi, poszerzyły słownictwo o nowe nieznane wyrazy, rozwijały kreatywność i pomysłowość pracując z ceramiką Wycieczka bardzo podobała się dzieciom i na pewno pozostawi niezapomniane wrażenia w umysłach dzieci.