„Jesteśmy Polką i Polakiem
Dziewczynką fajną i chłopakiem
Kochamy Polskę z całych sił
Chcemy byś również kochał ją i ty...”

597

Dokładnie sto lat temu 11.XI.1918 r. po 123 latach zaborów i nieobecności na mapach Europy Polska odzyskała niepodległość. To dla nas, Polaków wyjątkowa rocznica. Jubileusz 100-lecia NIEPODLEGŁEJ. Z tej okazji w całej Polsce odbywały się uroczystości państwowe, marsze, parady wojskowe, imprezy sportowe, muzyczne, teatralne, wieczernice i wiele wystaw o charakterze patriotycznym. Ten niezwykły dzień świętowały wszystkie placówki edukacyjne - szkoły i przedszkola w całej Polsce.

Patriotyczne śpiewanie zrodziło się z potrzeby serca

Przedszkole Publiczne w Świlczy również wzięło udział w świętowaniu tej rocznicy poprzez organizację III Gminnego Przeglądu Piosenki Patriotycznej, który odbył się 8.11.2018r. Honorowy Patronat nad Przeglądem objął Wójt Gminy Świlcza Adam Dziedzic. Uczestnikami były przedszkolaki z terenu gminy Świlcza z różnych placówek, tj. przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych m.in.:

• Przedszkola Publicznego w Świlczy,
  • Przedszkola Publicznego im. Jana Pawła II w Bratkowicach
  • Oddziału przedszkolnego: przy Zespole Szkół w Dąbrowie,
  • Szkole Podstawowej w Trzcianie,
  • Szkole Podstawowej im. Stanisława Dąmbskiego w Rudnej Wielkiej,
  • Szkole Podstawowej Nr 2 im. Jana Pawła II w Bratkowicach,
  • Szkole Podstawowej Nr 1 im. Marii Konopnickiej w Mrowli.

Dzieci przybyły pod pieczołowitym nadzorem ze strony nauczycieli, rodziców, a także niektórych dyrektorów.

Uroczystość odbyła się na sali widowiskowej pobliskiego Domu Strażaka w Świlczy.

Rozbudzanie w sercach dzieci miłości do Ojczyzny

Celem III Gminnego Przeglądu Piosenki Patriotycznej było: kształtowanie więzi z krajem ojczystym, tożsamości narodowej, współuczestnictwa w pielęgnowaniu tradycji, pielęgnowanie i okazywanie szacunku dla symboli narodowych i dobra wspólnego, odkrywanie młodych talentów, promowanie i popularyzacja piosenki patriotycznej, nabywanie umiejętności wyrażania własnych emocji związanych z uroczystościami patriotycznymi, oraz rozbudzanie w sercach dzieci miłości do Ojczyzny.

Po wspólnym odśpiewaniu Hymnu Państwowego dyr. PP. Danuta Rusin powitała zaproszonych gości: zastępcę wójta gminy Sławomira Stykę, kierownika Urzędu Gminy Jacka Lisa, dyr. Gminnego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Świlczy z/s w Trzcianie Adama Majkę, fotoreportera „Trzcionki” Zbigniewa Lisa, dyr. SP nr 1 w Mrowli - Janusza Ostrowskiego, Przew. Rady Rodziców w Przedszkolu w Świlczy Grzegorza Kapustę. Szczególnymi gośćmi była delegacja żołnierzy z zaprzyjaźnionej z nami III Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. w Rzeszowie.

Przemawiając do zgromadzonych dyr. D. Rusin nawiązała do ważnej roli pieśni patriotycznych, które przyczyniają się do przetrwania polskiej tradycji kultury, folkloru i więzi międzyludzkich. Podkreśliła, że poprzez wspólne śpiewanie przyczyniamy się do utrwalania bądź wyzwalania w dzieciach postaw patriotycznych. Następnie odczytała List od Zofii Dziedzic redaktor naczelnej „Trzcionki”, który był skierowany do przedszkolaków, nauczycieli, rodziców i zaproszonych gości. Autorka listu podziękowała nauczycielom za wspieranie wychowania patriotycznego wśród młodego pokolenia i upowszechnianie wśród dzieci piosenek patriotycznych.

Pieśni patriotycznych i tańców narodowych uczymy dzieci od przedszkola

Preludium do Przeglądu był występ przedszkolaków z Przedszkola Publicznego w Świlczy. Dzieci zaprezentowały taniec „Polonez”, wiersz „Ojczyzna”, piosenki: „Nasza Ojczyzna” i „Jestem Polakiem” Następnie rozpoczęły się prezentacje utworów wykonanych przez przedszkolaków z poszczególnych placówek.

W tegorocznych zmaganiach przeglądu udział wzięło 7 grup przedszkolnych 36 przedszkolaków. Starszaki przepięknie zaprezentowały utwory patriotyczne- pieśni i piosenki żołnierskie. Emocje wśród zgromadzonych gości i rodziców były bardzo duże. Dzieci podczas występów pięknie oddały charakter pieśni patriotycznych poprzez modulację głosem, oraz budowanie napięcia emocjonalnego u słuchających. Repertuar wykonywany to piosenki: „Jestem Polakiem”, „Pierwsza kadrowa”, „11-ty listopada”, „Warszawska syrenka”, „Jak szło wojsko”, „Rota”, „Co to jest Niepodległość?” w wykonaniu solowym, chórkach 5-cio osobowych. Na zakończenie każda z prezentujących grup otrzymała pamiątkowe dyplomy, upominki i słodycze, które ufundował Wójt Gminy Świlcza Adam Dziedzic.

Wicewójt Sławomir Styka w swoim przemówieniu podziękował za pielęgnowanie tradycji narodowych, pogratulował i podziękował wszystkim uczestnikom, dzieciom, rodzicom, nauczycielom, organizatorom za przygotowanie do III Gminnego Przeglądu Piosenki Patriotycznej. Nagrody wręczali: wicewójt S. Styka, dyr. Danuta Rusin, dyr. SP w Mrowli Janusz Ostrowski, który występował również w roli żołnierza III Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, przew. RR– G. Kapusta oraz nauczycielki Agata Jemioła i Barbara Czernicka.

Prezentacja sprzętu wojskowego.

Na zakończenie Żołnierze z III Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej zaprezentowali sprzęt i akcesoria używane w wojsku. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w prezentacji i były bardzo zaciekawione.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie i wspólne uroczyste świętowanie oraz za życzliwość i pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia.

Agata Jemioła
Zdjęcia: Zbigniew Lis

Zapraszamy do galerii zdjęć ...