Zajęcie otwarte dla rodziców w grupie III

W dniu 15.11.2018 w gr. III na zaproszenie pani dyrektor Danuty Rusin, oraz nauczycieli prowadzących grupę Agaty Jemioły i Barbary Czernickiej odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców na temat: Polska moja Ojczyzna. Zajęcie to stanowiło kontynuację tematyki związanej z setną rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Pani dyrektor powitała rodziców i zaprosiła do uczestnictwa w zajęciu. Głównym celem tego spotkania było kształtowanie postawy patriotycznej dzieci w kontekście tożsamości narodowej, rozwijanie postawy poszanowania symboli narodowych: godła, hymnu i barw narodowych, prezentacja utworów literatury dziecięcej o tematyce patriotycznej, ćwiczenia analizy i syntezy słuchowej wyrazów o budowie fonetycznej zgodnej z zapisem, kształtowanie umiejętności liczenia, gromadzenie doświadczeń przez wykonywanie prac z zastosowaniem różnorodnych technik plastycznych.

Dzieci aktywnie i chętnie wypowiadały się na temat swojej Ojczyzny, recytowały wiersze o Polsce, rozwiązywały szyfrogramy, zagadki o symbolach narodowych utrwalały wiadomości z zakresu pojęć matematycznych, znajomość liter. Czytały wyrazy i krótkie zdania. Odczytywały podpisy, śpiewały piosenki patriotyczne, wzbogacały słownik czynny o nowe wyrazy. Śpiewały Hymn Polski wraz z rodzicami zachowując odpowiednią postawę. Ten wspólny śpiew ukazał dzieciom współczesne oblicze patriotyzmu.

Po zajęciu odbyły się warsztaty z rodzicami pod hasłem: „Dla Niepodległej” zorganizowane przez nauczycielki Barbarę Czernicką i Agatę Jemiołę w nawiązaniu do setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Rodzice wraz z dziećmi wykonali różnymi technikami Flagi Polski, Godła Polski, oraz granice naszej Ojczyzny na kartonach korzystając z różnorodnych materiałów plastycznych. Inwencja twórcza rodziców i dzieci była ogromna.

Zajęcia otwarte i warsztaty to jedna z form współpracy placówki z rodzicami. Rodzice mają możliwość i okazję zapoznać się z postępami dzieci w zakresie procesu dydaktyczno-wychowawczego, oraz zaobserwować zachowanie i umiejętności dziecka na tle grupy. Zajęcia takie, oraz warsztaty stwarzają okazję do śledzenie postępów własnego dziecka w zakresie osiąganych kompetencji w różnych sferach życia. Są również okazją do wspólnych spotkań z innymi rodzicami, integracji, zacieśniania dobrej współpracy rodziny z przedszkolem.

Serdecznie dziękujemy Rodzicom za tak aktywną współpracę.

Tekst: Barbara Czernicka

Zapraszamy do galerii zdjęć ...