Dziewczynki ze wstążkami w kolorach biało czerwonych

Jak długo w sercach naszych
Choć kropla polskiej krwi,
Jak długo w sercach naszych
Ojczysta miłość tkwi,
Stać będzie kraj nasz cały,
Stać będzie Piastów gród,
Zwycięży Orzeł Biały,
Zwycięży polski lud.

W dniu 8 listopada 2019r. o godz. 8.00 odbyła się w naszym Przedszkolu Akademia z okazji Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Pani Dyrektor Danuta Rusin powitała wszystkich obecnych na tej uroczystości. W swoim wystąpieniu omówiła historię Odzyskania przez Polskę Niepodległości, wskazała jak ważną rzeczą jest żyć w wolnym kraju i prosiła by nigdy nie zapomnieć o tych, którzy walczyli za niepodległą Polskę.

Wspólnie odśpiewaliśmy hymn Polski „Jeszcze Polska nie zginęła". Następnie dzieci pod kierunkiem swoich nauczycieli przedstawiły część artystyczną Dzieci z grupy IV pięknie recytowały wiersze o Ojczyźnie.  Dziewczynki zatańczyły do muzyki  taniec z barwami narodowymi, zaśpiewały piosenkę „Jestem Polką i Polakiem” oraz pieśń patriotyczną „Przybyli Ułani pod okienko”.

Grupa III przygotowała program słowno – muzyczny „Polska, moja Ojczyzna”. W inscenizacji ukazała Polskę pod zaborami - czasy niewoli. Pieśni patriotyczne w wykonaniu dzieci przybliżyły nam trudne czasy oraz bohaterstwo Polaków w służbie ojczyzny. Maluszki pięknie wyrecytowały wiersz „Kto ty jesteś?” Władysława Bełzy.

Grupa II zatańczyła taniec ludowy, wyrecytowała wiersz „Barwy Ojczyste" i zaśpiewała piosenkę.

Natomiast grupa V recytowała wiersze i w pieśni: „Jak długo w sercach naszych” obiecała pamięć o tamtych czasach i radość z powodu odzyskania niepodległości.

O godz. 11.11 w skupieniu i z powagą odśpiewaliśmy ponownie hymn Polski jednocząc się z całą Polską. Utrata niepodległości, jej odzyskanie w 1918 r., pamięć o bohaterach walczących za Polskę, symbolika flagi państwowej, ważne miejsca na mapie ojczyzny, ale też waga mowy ojczystej znana jest dzieciom. Tłumaczymy naszym wychowankom, co oznaczają poszczególne postacie i wydarzenia. One wiedzą, kim był Dąbrowski, Czarniecki, dlaczego śpiewamy o przejściu z Włoch do Polski. Zaszczepiamy w dzieciach  miłość do Polski, ale też do naszej małej ojczyzny, do Świlczy. Uczymy patriotyzmu, szacunku do tradycji. Dzieci bardzo chętnie uczą się pieśni patriotycznych.

Tekst: Bożena Baran

Zapraszamy do galerii zdjęć ...