Znaczenie baśni w życiu dziecka

Baśń zaspokaja podstawowe potrzeby rozwijającej się osobowości dziecka. Posiada ogromne walory kształcące, estetyczne i wychowawcze, wzbogaca wiedzę dziecka, rozwija uwagę, wyobraźnię, pamięć, uszlachetnia uczucia, kształci jego charakter. Baśń wprowadza atmosferę tajemniczości, wzbudza zaciekawienie losami bohaterów, przenosi w świat fikcji i fantazji, daleko piękniejszy niż aktualna rzeczywistość.

H. Ceber definiuje baśń jako jedną z form bajki ludowej. Bajka magiczna nazywana niekiedy baśnią lub klechdą różni się od innych odmian bajki obfitością elementów cudownych i fantastycznych (nadzwyczajni pomocnicy człowieka, czarodziejskie przedmioty, nadludzkie umiejętności lub wiedza) wprowadza niezwykłę zbiegi okoliczności, dzięki której jej bohater, często jednostka pokrzywdzona (najmłodsze lub prześladowane dziecko, człowiek ubogi, upośledzony) zdobywa bogactwo, władzę, szczęście, pokonuje przestrzeń, zmartwychwstaje itd.

Baśń wyrosła z wyobraźni człowieka o otaczającym świecie, z doświadczeń, z tęsknoty za pięknem, dobrem, sprawiedliwością. Jest to opowieść, w której zdarzenia rozgrywają się w nieokreślonym czasie i miejscu.

Bajka niejednokrotnie ukazuje obrazy solidarności i współdziałania, powoduje wystąpienie u dziecka uczuć życzliwości, sympatii, współczucia dla postaci ludzi i zwierząt, oburzenie i protest przeciw krzywdzie wyrządzonej bohaterom. Dzieci uczą się rozróżniania dobra i zła w postępowaniu człowieka. Dziecko w wieku przedszkolnym bardzo łatwo ulega sugestii i przejawia silną skłonność do identyfikowania się z bohaterami bajek, dlatego też powinniśmy wybierać odpowiednią literaturę dla dzieci.

Codziennie w przedszkolu czytamy dzieciom bajki i baśnie, uwrażliwiając je na brzydotę zła i piękno dobra.

Na uwagę zasługują zawsze aktualne w swoim przekazie, polecane dzieciom do czytania bajki i baśnie:

 • Piękna i Bestia
 • Calineczka
 • Jaś i Małgosia
 • Tomcio Paluszek
 • Dzikie łabędzie
 • Brzydkie Kaczątko
 • Królewna Śnieżka
 • Kopciuszek
 • Kot w Butach
 • Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków
 • Śpiąca Królewna

Opracowała: Bożena Baran